Vadeli Hesap Nedir?

12.01.2021 15:39:08 302 Okuma | 0 Yorum

Vadeli Hesap Nedir?


Günümüzde insanlar ellerindeki paranın enflasyon karşısında erimemesi için birçok farklı yola başvuruyorlar. Döviz, emtia, katılım fonları, kripto paralar ve hisse senetleri derken neye yatırım yapılacağı konusunda karışıklıklar oluşuyor. Bu nedenle de yatırımdan uzaklaşıp nakitte kalmayı tercih edebiliyorlar. İşte tam da bu nokta da bir çözüm daha var: Vadeli mevduat hesabı.

Vadeli mevduat hesabı; ana paranızı koruyarak belirlenen periyotlar için faiz getirisi sağlayan belirlenen süre uzadıkça ve ana para miktarı arttıkça kazancın artacağı bir banka hesabıdır. Sizin seçeceğiniz periyot göz önüne alınarak; 1 aylık, 3 aylık, 6 aylık veya 1 yıllık gibi süre zarflarında ana paranız değer kazanarak yine sizin belirleyeceğiniz düzene göre ister tekrar vadeli mevduat hesabına aktarılarak ana para miktarının artırılması yolunda kullanılır ya da isterseniz faiz ödemeleriniz vadesiz mevduat hesabınıza aktarılarak vadeli mevduat hesabınızın faizinden elde ettiğiniz kazancı kullanabilirsiniz.

Dilerseniz vadeli hesabınızı kolayca açabilirsiniz. Vadeli hesap açmak için bir banka müşterisi olmalı yahut müşterisin olmadığınız bankanın şubesini ziyaret etmeniz gerekir.

Vadeli Hesap Çeşitleri

Vadeli Döviz ve Emtia Altın Hesabı; insanlar tarafından en çok tercih edilen vadeli mevduat hesabıdır. Paranız bankada TL, döviz veya altın olarak kalarak değerini korurken ayrıca faiz getirisine sahip olabilirsiniz. TL ve dövizden getirinizi nakit şekilde alabilirsiniz. Altın yatırımlarınız da ise hesabınız gram altın üzerinden açılacağı için getirisi de gram altın şeklinde olacaktır.

E-vadeli Hesap; internet ve mobil bankacılık aracılığıyla açılabilen vadeli mevduat hesaplarına verilen isimdir. Saniyeler içerisinde vadeli hesap sahibi olmak isterseniz sizi en hızlı sonuca taşıyacak vadeli hesap türüdür. Çoğu banka e-vadeli mevduat hesapları için daha yüksek faiz oranı sunar.

Vadeli Hoş geldin Hesabı; ilk defa vadeli mevduat hesabı açacak olan müşteriler için bankaların yapmış olduğu kampanyalı bir hesap çeşididir. İlk defa vadeli mevduat hesabı açacak kimseler için belirli süreler dahilinde daha yüksek faizler vererek müşterilerini kendilerine bağlamayı amaçlarlar.

Birikim Hesabı; vade süresin en düşük olan vadeli mevduat hesabıdır. Bir günlük yatırımlar halinde değerlenen ana paranızı istediğiniz zaman çekebilirsiniz. Ancak birikim hesabı için verilen faiz oranı diğer vadeli mevduat hesaplarına göre oldukça düşüktür.

Vadeli Hesap Nasıl Açılır?

Vadeli mevduat hesabı açmak sanılanın aksine çok daha kolaydır. Halihazırda müşterisi olduğunuz bir bankadan vadeli mevduat hesabı açmak istiyorsanız internet bankacılığı veya mobil bankacılık sistemlerini kullanarak saniyeler içerisinde vadeli hesap sahibi olabilirsiniz. Ancak bir banka müşterisi değilseniz ya da müşterisi olmadığınız bir bankadan vadeli hesap açtırmak istiyorsanız istediğiniz bankanın bir şubesine giderek hesap açtırmalı ve böylece o bankanın müşterisi olmanız gerekmektedir. Yine de bir hesap açtırarak internet bankacılığı ve mobil bankacılığı tercih etmeniz mümkün; çünkü çoğu bankanın mobil bankacılık ya da internet bankacılığı için daha yüksek faiz oranları sunduğu bir gerçek.

Vadeli Hesaptan Para Çekmek

Vadeli mevduat hesabından vade süreniz ittikten sonra paranızı ve getirisini alabilirsiniz, ancak vade süresi dolmadan paranızı çekmek isterseniz -birikim hesabı ve günlük vadeli hesaplar hariç- yalnızca anaparanızı alabilirsiniz. Bu durumda vade getirisi tamamıyla iptal olur.

Vadeli Hesaplar İçin Stopaj Kesintisi

Vadeli mevduat hesapları için, belirlenen vade süresine göre faiz getirisinde devlete ödenen bir vergi kesintisi olur. Vade süresi göz önünde bulundurularak %10 ila %15 arasında yapılan kesintilere stopaj kesintisi denir.

Vadeli mevduat hesabı açmak isterseniz bankaların mobil veya internet bankacılığı kanalları yada banka şubelerini ziyaret ederek her banka için gerekli bilgileri ve şartları öğrenebilirsiniz.


Yorumlar (0)

Maksimum 256 Karakter Girilebilir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Finaans.com Sosyal Medya Hesapları