Taşıt Kredisi Nasıl Hesaplanır?

26.12.2020 20:54:37 179 Okuma | 0 Yorum

Taşıt Kredisi Nasıl Hesaplanır?


Araç alımlarımda birçok banka taşıt kredisi vermekte olup, sıfır kilometre araçlar ya da ikinci el araçlar için bankalardan taşıt kredisi almak mümkün olmaktadır. Aylık düzenli ödemelerle taşıt sahibi olunmasını sağlayan taşıt kredileri, uygun ödeme kolaylıkları ile de araç sahibi olmak isteyenlere büyük kolaylık sağlamaktadır. Sıfır kilometre taşıt için bankalardan alınan taşıt kredisinde kefil istenmemekte olup, kredi ödemeleri tamamen bitene kadar araçlar banka tarafından rehin alınmaktadır.

İkinci el taşıt için bankalardan alınan taşıt kredileri için kefil istenmekte olup, yine bankaya çekilen taşıt kredisinin geri ödemeleri bitene kadar, araç banka tarafından rehin alınmaktadır. Taşıt kredisi almak ve taşıt kredisi hesaplama için bankalar tüm kolaylığı sağlamakta ve kredi kullanmak isteyen müşterilerine her konuda destek olmaktadırlar.

Taşıt Kredisi Hangi Bankalardan, Nasıl Alınır?

Taşıt kredisini bankalardan alabilmek için ilk şart 18 yaşından büyük olmaktadır. Sürekli bir gelirin olması ve bu gelirin belgelenmesi de gerekmektedir. Aynı zamanda taşıt kredisi almak isteyen kişilerin kredi hayat sigortası, ferdi kaza sigortası ve kasko sigortası yaptırmalarını bankalar talep etmektedir. Bankalardan alınacak olan aylık taksitinin, hane halkının aylık ortalama gelirinin yüzde 50’sini geçmemesi de aranan bir diğer şart olmaktadır.

Taşıt Kredisi Hesaplamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Taşıt kredisi hesaplama için öncelikle alınacak olan aracın piyasa değeri önemli olmaktadır. Alınacak olan taşıt kredisi 50.000 TL’nin altında ise bankalar bu taşıtın piyasa değerinin %70’i tutarında kredi vermektedir. Şayet taşıtın piyasa değeri 50.000 TL’nin üstünde ise bu araçların ilk yarısına %70, ikinci yarısına ise %50 oranında olacak şekilde taşıt kredisi verilmektedir.

Taşıt kredisi hesaplama araçları kredi tutarını, vade süresini ve dosya masraflarını kapsamaktadır. Taşıt kredisine toplamda uygulanacak olan faiz tutarları ve aylık ödemelerde bu bağlamda değerlendirilmektedir. Bu konuda taşıt kredisin verecek olan bankalar, taşıt kredisi kullanacak olan müşterilerini detaylı bir şekilde bilgilendirip, gerekli olan kolaylıkları göstermektedirler.

Taşıt kredisi faiz oranları, sigorta giderleri ve dosya masrafları gibi benzeri hesaplamaların yanı sıra KKDF ve BSMV vergi giderleri de alınacak olan kredilerde yer almaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken başka bir husus ise taşıt kredisi ile alınacak olan aracın, kredinin geri ödeme süresi içerisinde başvuru yapılan banka tarafından ipotek altında kalacağıdır. Bunun anlamı ise son kredi taksiti ödenene kadar alınan taşıt üzerinde, araç sahibinin tam hakka sahip olamayacağıdır. Bu süreç içerisinde araç sahibi, satın aldığı aracı satmak istese dahi ilk önce bankanın onayını alması gerekecektir.

Kredi başvuru sürecinde ise dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Kredi alma sürecinde taşıt kredisi başvuru yapılıp, taşıt kredisi almak için bankanın onayı da gerçekleştikten sonra kredi almaktan vazgeçilirse, yasal olarak 14 gün içerisinde bu krediyi iptal etme hakkı bulunmaktadır. Bu durumda krediyi alacak olan banka müşterisi, durumu bankaya bildirip, 14 gün içerisinde taşıt kredisini iptal edebilmektedir. Bu iptal durumunda herhangi bir cezai yaptırım ya da faiz ödemesi gibi durumlar bulunmamaktadır.

Taşıt kredisi hesaplaması yapmak için burada yer alan sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Banka müşterileri bu taşıt kredisini alıp, kullansalar bile yine 14 gün içerisinde yasal olarak cayma hakları yasal olarak vardır. Yalnız bu durumlarda krediyi alıp, kullandıklarından ötürü alınan taşıt kredisinin, anapara tutarı kadar faiz ödemesi yapmak gerekmektedir. Bu nedenlerden dolayı taşıt kredileri bankalardan alınmadan önce her noktanın dikkatle belirlenmesi büyük önem taşımaktadır. Taşıt kredisi almak için bankaları sunduğu her şartın, taşıt kredisi hesaplama aşamalarında dikkatle incelenmesi gerekmektedir.


Yorumlar (0)

Maksimum 256 Karakter Girilebilir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Finaans.com Sosyal Medya Hesapları