Satoshi Nedir?

28.12.2020 08:41:39 222 Okuma | 0 Yorum

Satoshi Nedir?


Kripto para dünyasına merakı olan her insanın karşısına Satoshi ismi çıkmıştır. Aslında Satoshi temelde birden fazla anlama gelmektedir. Bu anlamlardan ikisi de tamamen Bitcoin ile alakalıdır. Bu yüzden konuyu genel olarak ele alabiliriz.

Satoshi Nakamoto her ne kadar Bitcoin yaratıcı olan bir kişi ya da grup olarak anılsa da aynı zamanda Bitcoin ile direkt olarak bağlantılı bir kripto para birimidir. Euro ya da dolar için cent, Türk Lirası için kuruş ne ise aslında Satoshi’de Bitcoin için aynı anlama gelmektedir. Bitcoin aslında bir sürü Satoshinin bir araya gelmesinden oluşmaktadır.

2008 yılının son çeyreğinde ortaya çıkan bu fikir neticesinde 1 Satoshi’nin değeri 0.00000001 Bitcoindir. İlk zamanlarda bu pek bakılmayan bir durum olsa da şu anki Bitcoin değeri çok yüksek olduğu için kripto para yatırımcıları arasında artık Satoshi transferleri de yapılmaktadır. Belli başlı Satoshi’ye karşılık gelen değerleri sizin için şu şekilde sıralayabiliriz:

  • 1 Satoshi = 0.00000001 Bitcoin
  • 10 Satoshi = 0.0000001 Bitcoin
  • 100 Satoshi = 0.000001 Bitcoin
  • 1000 Satoshi = 0.00001 Bitcoin
  • 10 bin Satoshi = 0.0001 Bitcoin
  • 100 bin Satoshi = 0.001 Bitcoin
  • 1 milyon Satoshi = 0.01 Bitcoin
  • 10 milyon Satoshi = 0.1 Bitcoin
  • 100 milyon Satoshi = 1 Bitcoin

Örneğin Türk lirasında nasıl 1 Lira yüz kuruşa eşit oluyorsa 1 BTC’de 100 milyon Satoshi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tabloya göre elinizdeki kripto paraların hesabını tutabilirsiniz.

Satoshi Avantajı Nelerdir?

Satoshi avantajı gibi bir konuya girecek olursak aslında bu kripto para, kripto para borsasının en değerli parası diyebiliriz. Çünkü kripto para borsasında en fazla, en yüksek değere BTC sahiptir. BTC’yi de bir milyon Satoshi oluşturmaktadır.

Eğer Bitcoin yatırımı yapmayı düşünüyorsanız ilk başta Satoshi isimli bölünmüş kripto paralara sahip olarak bu işe başlayabilirsiniz. Çünkü an itibariyle 2020 yılının sonuna gelindiğinde 1 Bitcoin değeri neredeyse 200.000 Türk lirasını geçmiş durumdadır. Bu yüzden Satoshi almak çok daha mantıklı bir hareket olacaktır.

Satoshi Nasıl Alınır?

Satoshi nasıl alınır gibi bir soru soruyorsanız sizlere bunun da cevabını verelim. Aslında satoshi almak bir bakıma Bitcoin almaktır. Bu yüzden sizlere aynı zamanda nasıl bitcoin alınır sorusunun da cevabını vermiş oluyoruz. Bu kripto paraya sahip olmak için aslında birden fazla yol var.

Bunu madencilik olarak da yapabilirsiniz ya da direkt alayım derseniz aracı bir site de kullanabilirsiniz. Direkt olarak bu kripto parayı bir site aracılığı ile almak istiyorsanız Paribu, Binance ya da BTCTurk gibi platformları kullanabilirsiniz. Aslında üçünde de temelde yapacağınız işlem aynıdır. Bu yüzden genel olarak yapacağınız işlemlerden bahsedelim.

İlk olarak bu platformlarda bir üyelik sahibi olmalısınız. Gerçek kimlik bilgileriniz ve banka bilgileriniz ile bu platformlardan herhangi birine üye olun. Ardından üyelik işlemini gerçekleştirdikten sonra onay için mail ya da SMS alacaksınız. Bu onay işlemini gerçekleştirin ve hesabınızı aktif edin. Ardından almak istediğiniz kripto para için siteye ödeme yapın. Site bu noktada sizlerden bir cüzdan adresi isteyecektir. Bu cüzdan adresini de blockchain.com adresi üzerinden kayıt yaparak temin edebilirsiniz.

Siteye yüklediğiniz para birimine göre istediğiniz kripto parayı alabilir ve cüzdanınıza yönlendirebilirsiniz. İsterseniz bu siteler aracılığı ile farklı kripto paralara da yatırım yapabilirsiniz. Yüzlerce alt coin arasında projesine gerçekten inandığınız ve değer kazanacak kripto paralara kısa vade için ya da uzun vade için para yatırabiliriz ve bu şekilde de paranızı gerçekten katlama şansına sahip olabilirsiniz.


Yorumlar (0)

Maksimum 256 Karakter Girilebilir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Finaans.com Sosyal Medya Hesapları