Ripple Nedir?

16.12.2020 08:25:12 173 Okuma | 0 Yorum

Ripple Nedir?


Ripple, 2012 yılında piyasaya çıkmış ve kısaltması XRP olan sanal para birimidir. Tüm kripto paraların aksine merkezi bir otoriteye bağlı olarak hizmet verir. Bu özelliği sayesinde bankaların ve mevcut olan birçok işletmenin tercih sebebi olmuştur. Blockchain üzerinden işlem gören XRP’nin bütün defterleri şirketi tarafından tutulmakta ve takip edilmektedir.

Sanal para biriminin kurulmasındaki amaçlar;

  • Büyük para transferlerini gerçekleştirebilmek
  • Güvenilir yollardan transfer sağlamak
  • En ucuz maliyet ile para transferini sağlamak
  • Teknolojinin elverdiği en yüksek hızda bu transferi gerçekleştirmektir.

Şirket CEO’su olarak görev yapan Brad Garlinghouse, dünyanın pek çok yerine ofis açmış ve yerel yönetimler ile işbirliği içerisinde çalışmaktadır. Şirketin bir noktaya kadar yaptığı işler gizli kalırken yerel güvenlik makamlarınca yapılan tüm isteklerde karşılıksız bırakılmamaktadır. Bu özelliği ile büyük şirketler ile anlaşmalar yapan firma, kullanıcılarının da takdirini kazanmıştır.

Ripple Avantajları Nelerdir?

XRP madenciliğinde pek çok farklı avantaj bulunur. Piyasaya çıktığı ilk günden itibaren sürekli olarak yükselmesi ve piyasada belirli bir konuma gelmesinin altında yatan avantajlar şunlardır:

  • Blockchain tabanlı bir teknoloji kullanan bu sanal para birimi, işlemleri oldukça düşük maliyetlere yapmakta ve gönderim süresini minimize etmektedir.
  • Piyasadaki hacmi itibari ile en büyük üçüncü para birimi olması nedeniyle dünya üzerindeki borsaların %90’ında işlem görmektedir. Bu özelliği ile erişim kolaylığı sağlamaktadır.
  • Arkasında bir şirket olması ve şirketin sürekli olarak kar etmesi onu daha güvenilir ve merkeziyetçiliği önemseyen banka, şirket ve yönetimler tarafından cazip hale getirmiştir.
  • Şirketin bankalar, ödeme sağlayıcıları ile yaptıkları anlaşmalar onu daha da cazip hale getirmiş ve gün geçtikçe büyümesindeki en büyük sebep olarak gösterilmektedir.

BTC ve Ethereum’dan sonra piyasanın 3. en büyük hacme sahip olan kripto parası, yukarıdaki özellikleri sayesinde rakiplerinden kısa sürede ayrılmış ve kolay kolay değişmeyecek bir konuma demir atmıştır.

Geleneksel bankacılık sistemlerine göre oldukça avantajlı olan ve hızlı bir şekilde para transferi yapabilen XRP, sadece hız değil masraflar bakımından da oldukça düşük maliyetlere bu transferleri mümkün kılmaktadır.

XRP Gelecekte Ne Olur?

Ripple, uluslararasında yaptığı sözleşmeler sayesinde isminden sürekli olarak bahsettirmektedir. Bu özelliği sayesinde isminden sürekli olarak bahsettireceğini öngörmek mümkündür. Arkasında bulunan şirket sayesinde büyük bir ilkesi, vizyonu ve misyonu olan sanal para birimi, önemli kuruluşlar ve bankalar ile sürekli yeni sözleşmelere imza atmaktadır. Her geçen gün anlaşma sağladığı şirket sayısında gözle görülür bir artış gözlenen bu para biriminde önemli olan nokta merkeziyetçi bir anlayışa sahip olduğu gerçeğidir. Bu özelliği sayesinde büyük kuruluşlar tarafından sürekli olarak tercih edilmektedir.

Projenin en büyük avantajı olan merkeziyetçi anlayışı aynı zamanda en büyük handikabı olarak gözükmektedir. XRP arkasında bulunan şirket piyasadaki hisselerinin büyük kısmını elinde tutmakta ve halka arz konusunda diretmektedir. Şirket her ay 1 milyar XRP piyasaya sürmekte ve özellikle arz / talep dengesini tam sağlayamaması nedeniyle sanal para biriminin fiyatında henüz bir istikrar sağlayamamıştır. Bu durum şirketin en büyük dezavantajı olarak görülmektedir.

Bu dezavantajlarının yanında altında yatan yüksek teknoloji, ardındaki büyük güç ve şirketin yaptığı anlaşmalar onu her zaman çekici kılmaktadır. Ripple, uzun süreler boyunca piyasadaki konumunu koruyacak ve şirketin alacağı kararlar doğrultusunda giderek daha da yükselmeye başlayacaktır. Özellikle piyasaya her ay sürülen 1 milyar XRP’nin azaltılması ve bir yerden sonra mevcut sayının korunması kararı ile fiyatının çok hızlı bir şekilde yükselmesi beklenmektedir.


Yorumlar (0)

Maksimum 256 Karakter Girilebilir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Finaans.com Sosyal Medya Hesapları