Kripto Paralar Neden Kullanılıyor?

09.01.2021 17:21:42 375 Okuma | 0 Yorum

Kripto Paralar Neden Kullanılıyor?


Alışverişten iletişimine, gıdadan barınmaya kadar hayatımızda küçük ya da büyük herhangi bir yer kaplayan her şey dijitalleşme çağından ya da bir başka deyişle 21. yüzyılla beraber yaygınlaşan internet teknolojisinden nasibini aldı. Yukarıdaki örnekler gibi dijitalleşme ve internet çağından sonuna kadar nasibini alan bir diğer sektör de hiç şüphesiz ki finans ve bankacılık sektörüdür.

Finans sektöründe dijital devrim internet bankacılığı teknolojisi ile başladı ve bu teknoloji bankacılığa dair her işlemin insanlar tarafından oturulduğu yerden anında yapılmasına olanak kıldı.

Bu teknoloji banka müşterileri tarafından adeta bir finans devrimi olarak görülüyordu ancak finans sektörünün dijitalleşme ve internet çağı ile yaşadığı devrim ne elektronik bankacılıkla ne de bankacılık işlemlerine dair başka bir şeyle geldi; finans sektörünün teknolojik devrimi olan şey ise hiç şüphesiz ki kripto paralar finans sektörüne dair tüm ezberleri bozan, sektöre adeta yeni bir dinamik yeni bir pazar katan kripto para teknolojisi kimi müşteri için güzel bir hobi, kimi müşteri için borsa alternatifi bir pazar, kimisi için de sektördeki en büyük yatırım aracı.

Lakin yine de kripto para ve kripto para borsasına dair çok fazla bilinmeyen ve kafalarda soru işareti olarak kalan çok fazla şey var. Bu sorulardan birisi de hiç şüphesiz ki “kripto paralar neden kullanılıyor” sorusudur. “Kripto para nedir” sorusu ile kripto paralar hakkında en çok sorulan olgulardan birisi olan bu soruyu kripto paranın gündelik yaşamda ne amaçla kullanıldığına ve nerelerde kullanıldığına değinerek bu yazıda cevaplayacağız. Eğer siz de “kripto para neden kullanılıyor?” sorusunun cevabını merak ediyorsanız aradığınız her şey bu yazının devamında…

Kripto Para Nedir?

Kripto paralar neden kullanılıyor sorusunun cevabını vermeden önce kripto paralara dair genel bir tanım yapmak, asıl sorunun cevabının daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır. Bu amaçla tanım yapılacak olursa kripto para, dijital ortamlarda şifrelenmiş bir şekilde bulunan modern ve sanal para birimidir. Bu sanal para birimleri hem bir takım takas işlemlerinde kullanılmaya müsait hem de bazı kurum ve kuruluşlar nezdinde reel paralar aynı fonksiyonları sağlayan bir para birimidir ve birçok kişiye göre geleceğin para birimi olarak görülmektedir.

 Bir önceki paragrafta üstü kapalı bir biçimde de olsa kripto paralar neden kullanılıyor sorusunun cevabını verdik ancak yine de işin detayına inmekte ve gerçekten de kripto paralar neden kullanılıyor sorusuna tatmin edici cevaplar bulmakta fayda var.

Kripto Paralar Neden Kullanılıyor?

Lidyalıların reel parayı icadından sonra asırlardır aynı formatta somut para birimi olarak reel para ile ticaret yapan biz insanoğlunun hayatına bir anda şifrelenmiş sanal paralar olarak tanımlanan kripto paralar girdi ve birçok kişi tarafından çeşitli nedenlerle kullanılmaya başlandı. Peki bu nedenler nelerdir? Bir başka şekilde sorulacak olursa kripto paralar neden kullanılıyor? Aşağıda maddeler halinde kripto paraların kullanılma nedenleri sıralanmıştır.

  • Kripto paranın kullanım amaçlarından (en azından şimdilik) en yaygın olanı yatırım aracıdır. Yani kripto para birçok kişi tarafından tıpkı döviz ya da faiz gibi bir yatırım aracı olarak görünür ve kısa sürede daha fazla para kazandırma potansiyeli olduğu için bu kişilerce kullanılır.
  • Kripto paralar her yerde olmasa da birçok mecrada özellikle e-ticaret sitelerinde tıpkı reel para gibi bir ürün almak için yani ticari bir amaçla kullanılabilir.

  • Kripto paralar neden kullanılıyor sorusuna verilebilecek bir cevap da kripto paraların uluslararası para transferine bir hayli elverişli olmasıdır. Kripto paralar ile herhangi bir komisyon ya da aracı ücreti ödemeden çok kısa süreler içerisinde dünyanın bir ucundan öbür ucuna para transferi yapabilmeniz mümkündür.
Kripto paralar'a göz atmak, grafiklerinden ve güncel verilerinden yararlanmak için tıklayınız.

Yorumlar (0)

Maksimum 256 Karakter Girilebilir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Finaans.com Sosyal Medya Hesapları