Kripto Para Tarihçesi

10.01.2021 17:12:17 338 Okuma | 0 Yorum

Kripto Para Tarihçesi


Kripto paraların ilk başlangıcı 80’li yıllara kadar dayanıyor. Bu dönemde kripto para uzmanı olan David Chaum, web tabanlı şifreleme üzerine kurulu bir algoritmayı ilk defa buldu. Bu sistemin amacı kişiler arasında güvenli ve hızlı bir akış ile değiştirilmesi mümkün olmayan bilgi değişikliklerine vermeyen ileride değişecek olan para birimleri ile ilgili transferin daha kolay yapılabilmesi için bir temel oluşturmaktı. 1980’li yılların sonunda Chaum, bu fikrini ticaret ile birleştirmek için borsa ile ilgilenen kişileri de yanına alarak bir proje başlattı.

Kurduğu algoritmanın gerçekleştirebileceği birçok işlemi yapabilmek için Hollanda’da DigiCash şirketini kurdu. Bugün birçok bitcoin ve alt coinler bir bölgeye bağlı olmadan transfer edilebilirken DigiCash’in amacı merkeziyetli bir sistem kurulmasıydı. Bu nedenle kendi alanında tekelleşmeye başladı. Öncelikli olarak kişileri hedef alarak kişiler ile çalışmaya başladı. Ardından Hollanda’nın merkez bankası bu durumda hoşnut olmamaya başladı ve durum değişmeye başladı. DigiCash için bir karar çıktı ve bu karara göre sadece önde gelen bankalara satış yapabilmeye başladı ve pazara katkısı ciddi bir biçimde kısıtlandı.

Bu kısıtlamadan sonra teknoloji devi olan Microsoft, DigiCash’e reddedemeyeceği bir teklif sundu. Bu teklife göre Windows kullanan kişilerin bu para birimini kullanmalarının iznini isteyerek bu alanda alış verişlerin olmasını istedi. Buna rağmen DigiCash ile Microsoft ile anlaşamadı. Bu süreçte aynı zamanda Wei Dai adında kendi adından çokça söz ettiren bir yazılım mühendisi, kripto para birimlerinin ilk temel fikirlerini içeren bir sanal para olan b-money üstüne bir yayın yayınladı. Buna rağmen Wei Dai’nin ürettiği bu sistem hiçbir dönem alış veriş aracı olamadı.
Bunlardan sonra Nick Szabo isimli Chaum’un ortaklarından biri, modern kripto para sistemleri hakkında araştırmalar yaptı ve blok zinciri sistemini kullanarak dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. İt Gold isimli bir birim geliştirdi ve bunu tüm dünya ile paylaştı. Başta DigiCash’in yarattığı gibi sadece bir temel oluşturan Bit Gold da büyük bir etki yaratamadı ve alış veriş sistemi olarak kullanılmadı.

Tüm bu denemelerden sonra Satoshi Nakamoto adıyla bilinen biri 2008 yılında white paper yayınladı ve bu sayede Bitcoin hiç görmediği kadar büyük bir ilgi ile karşılanarak değer kazanmaya başladı. 2008 yılı sonrasında S. Nakamoto, Bitcoin kullanımını tüm dünyaya açarak herkesin kullanımını sağladı. Bu sisteme birçok kişi destek çıktı ve Bitcoin madenciliğine katılım başlandı. 2010 senesinden sonraki yıllarda birçok alt coin çıkmaya başladı. Bunlardan ilki ise Litecoin gibi bir alt coindi. Bu dönemde birçok yatırımcı kripto borsası aracılığı ile bu yatırımlarını yapmaya ve alış verişleri gerçekleştirmeye başladı.

Bundan sonraki yıllarda Wordpress, Bitcoin’i ilk kabul eden büyük yatırımcı oldu. Bunu Microsoft gibi büyük çaplı firmalar izledi. Şu an birçok önemli ve dünya çapında büyük firma bitcoin ve ailt coinler kullanarak alım satım yapmaya devam ediyor. 2021 yılı itibariyle kripto para piyasası içerisinde 2000’i geçen sayıda kripto para bulunmaktadır. Bölgeli ve merkeziyetsiz olarak değişen kripto para borsası ile bu dengeler her geçen gün değişerek kripto paralar alt coinler ile borsada yerini alıyor. Tüm bunların ardından gelişimin bu şekilde sürmesi ile Bitcoin, 2017-2018 yıllarında büyük bir piyasa değerini ulaştı ve dolar ile bitcoin satın alan kişiler için önemli bir yatırım olarak ciddi meblağlar kazandırdı. Şu an günümüzde 1 bitcoin 20,000 doları geçmektedir. 


Yorumlar (0)

Maksimum 256 Karakter Girilebilir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Finaans.com Sosyal Medya Hesapları