Kripto Para Nedir?

16.12.2020 13:53:43 154 Okuma | 0 Yorum

Kripto Para Nedir?


Kripto para, herhangi bir merkezi olmayan ve güvenilir bir şekilde para transferi yapılmasına olanak tanıyan, tamamen sanal olarak üretilen para birimleridir. Sanal varlık olarak da adlandırılan bu paralar ilk olarak 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından ortaya çıkartılmıştır. O günlerde değeri 1 cent dahi olmayan bu para birimleri, günümüzde binlerce dolardan işlem görmektedir.

Kripto paraların kullanımları oldukça yaygınlaşmış ve pek çok sektöre girmiştir. Bunlardan bazılarına örnek vermek gerekirse eğer şunları söyleyebiliriz.

 • Online market alışverişleri
 • Online yemek siparişleri
 • E-ticaret alışverişleri
 • Giysi ve diğer malzemelerin alışverişi

Fark ettiğiniz gibi online olarak hizmet veren her yerde bu paralar kullanılabilmektedir. Kullanım alanlarının yaygınlaşmaya başlaması sayesinde değerleri de zaman içerisinde artmıştır. 2010 tarihinde 10 bin BTC karşılığında 2 tane pizza yiyen kişi, sadece 5 yıl sonra dünyanın en pahalı pizzasını yediğini anladığında elbette iş işten geçmişti. Bu kadar kısa sürede değerini sürekli olarak katlayan BTC’nin bu performansı elbette ki şans değildir.

Kripto Para Özellikleri

Kripto paraların bu kadar gündeme gelmesinde elbette onların pek çok farklı özelliğinin etkisi olmuştur. Buna göre;

 • Merkezi olarak hiçbir devlete, kuruma ve kişiye bağlı olmamaları en büyük tercih sebebidir. Ripple altcoini her ne kadar bu duruma zıt bir anlayış oluştursa da diğer sanal para birimlerinin merkeziyetçi bir anlayışı bulunmamaktadır.
 • Kriptografi gibi güçlü bir şifreleme yöntemi ile şifrelenmeleri onları güvenli kılmaktadır.
 • Polis, yerel güçler veya 3. Kişiler tarafından takip edilmeleri söz konusu değildir. Bu özelliği onu özellikle suç dünyası arasında popüler kılmıştır.
 • Paranın sadece sahibinin isteği sonrasında el değiştirebilmesi, transfer edilebilmesi en önemli faktörler arasında bulunur.
 • Transfer, aktarım vb. durumlardan sonra arkasında herhangi bir kanıt bırakmaz.
 • Aktarım hızları oldukça yüksektir. Dünyanın bir tarafından diğer tarafına gönderdiğiniz paralar saniyeler içerisinde sahibine ulaşır.

Bu özellikleri ile sektörde kısa süre içerisinde hızla yükselmiş ve şuanda tüm dünya tarafından bilinen bir para birimi olarak ortaya çıkmıştır. Bunların yanında bir takım küçük dezavantajları da bulunmaktadır. Eğer ki madencilik esnasında üretilen BTC’ler bir cüzdana aktarılmamışsa üretildiği bilgisayar çökmesi, arızalanması sonrasında tekrar bulunamaz hale gelmektedir.

Kripto para bazı ülkeler tarafından yasal sayılırken bazı ülkeler tarafından ise illegal kabul edilmektedir. Ülkemizde olduğu gibi bazı ülkelerde BTC kullanımına ilişkin herhangi bir yasal zemin oluşturulmamış ve kullanımının ucu açık bırakılmıştır. Bu nedenle ülkemizde de kişiler tarafından sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır.

Kripto Paralar Nasıl Alınır?

Kripto paraları almak isteyenler alım – satım işi yapan aracı siteleri kullanabilirler. Kripto borsaları olarak isimlendirilen bu siteler; ödenen paranın karşılığında hesaplara sanal para birimi tanımlamaktadır. Ülkemizde yaygın olarak kullanılan siteler;

 • Paribu
 • BTCTurk

Olarak bilinirken dünyada ise;

 • Binance
 • Kucoin
 • Coinbase

Olarak tanınır. Borsaların içerisinde en büyük ve güvenilir olanı ise Binance’tır. Oldukça yüksek hacimde BTC’ye ev sahipliği yapan borsada günlük işlem hacmi milyar dolarlara kadar ulaşmaktadır.

Bu işlemleri yapabilmek için kullanılan para aktarma yöntemleri oldukça önemlidir. Kriptoların nereden nereye gittiği takip edilemese de banka hesaplarından bu borsalara gönderilen miktarlar herkes tarafından takip edilebilmektedir. İşte bu aşamadan sonra kripto para transferleri takip edilemez. Genellikle bir bankadan, ATM’den yapılan ve direkt olarak hesaba gönderilen miktarlar mercek altına alınabilmektedir. Ülkemizde henüz bu konu ile ilgili bir yasak olmasa da ilerleyen zamanlarda banka hesaplarının dökümü incelenmesi ve bunlardan vergi alınması içten bile değildir.


Yorumlar (0)

Maksimum 256 Karakter Girilebilir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Finaans.com Sosyal Medya Hesapları