Kripto Para Madenciliği Nedir?

17.12.2020 08:24:40 429 Okuma | 0 Yorum

Kripto Para Madenciliği Nedir?


Kripto para madenciliği; kripto para üretimi için yapılan ve matematiksel birçok işlemden oluşan işlemlere madencilik ismi verilir. Bunun için özel donanımlı araçlar ve bilgisayarlar gerekir. Madencilik işleminin sonunda bitcoin elde edilmektedir.

Madencilik yapmanın bilinen pek çok yolu bulunur. Bu yollar;

  • CPU madenciliği
  • GPU madenciliği
  • Bulut madenciliği
  • ASIC madenciliğidir.

Bu yollardan size en uygun olanını seçerek dilediğiniz anda BTC üretimine başlayabilirsiniz. Hepsinin farklı şartları, ihtiyaç duyduğu donanımları ve daha başka unsurları bulunmaktadır. Bu madencilik işlemleri için en uygun yöntemlerden bir tanesi ve bilinen en eski madencilik olanı CPU madenciliğidir. Şimdi kısaca tüm bu madencilik çeşitlerinden bahsedelim.

CPU Madenciliği

En eski yöntemlerden bir tanesi olan CPU madenciliği için işlemci gücü oldukça yüksek olan bir masaüstü bilgisayar gerekmektedir. Günümüzde en çok tercih edilen madencilik çeşididir diyebiliriz. Bireysel kullanıcılar tarafından oldukça fazla rağbet görse de bazı dezavantajları bulunur.

  • Elektrik tüketim değerleri oldukça yüksektir.
  • En yavaş madencilik türlerinden bir tanesidir.

Kripto para madenciliği için ihtiyaçlarınız bir bilgisayar ve sonrasında birkaç tane programdır. Akla ilk gelen kişisel olarak hizmet veren bilgisayarlarda madencilik yapmaktır. Ancak bu bilgisayarların daha donanımlı olması gerekir. Aksi halde bilgisayarın bozulması, yanması ve bir daha açılmaması gibi durumlarla çok sık bir şekilde karşılaşılabilmektedir.

GPU Madenciliği

CPU tekniğinden sonra günümüzde en rağbet gören madencilik çeşididir. Bu kadar sık tercih edilmesinde neden ise;

  • Performans / tüketim oranı oldukça yüksektir.
  • Maliyeti oldukça düşüktür.

GPU madenciliği için önemli olan nokta elbette ki verimdir. Verimin yüksek ve maliyetlerin düşük olmasından dolayı bu işi gerçekten yapmak isteyen kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Bu donanım ve programlara yapılan yatırımın ardından geriye dönüş olarak alınan verim oldukça tatmin edicidir.

CPU madenciliğindeki ana teçhizat ekran kartlarıdır. Ekran kartları üzerinden yapılan madencilik faaliyetlerinde bunun dışında soğutma sistemi, teçhizat çerçevesi ve işlemci kullanılır. Oldukça donanımlı bir sistem kurmak için gereken yatırım maliyeti ortalama olarak 3.000 $ – 5.000 $ arasında bulunur. Maliyetin üst sınırı bulunmamakla birlikte bu kişinin beklentisine göre değişmektedir. Ne kadar çok yatırım yapılırsa o kadar kazanç getirecek bir sistemdir.

Bulut Madenciliği

Teknolojik olarak en gelişmiş mekanizmadır. Kripto para madenciliği noktasında giderek popülaritesini arttırmaktadır. Madencilik yapan kişi bu teknoloji ile birlikte yorulmadan kazanç elde edebilir.

Bu teknoloji, GPU madenciliği yapan bir şirketin kiralanması bazlı çalışmaktadır. Bu noktada kiralanan süre boyunca masraflar düşülmekte ve elde edilen gelirin büyük bir kısmı kiralayan kişinin hesabına aktarılmaktadır. Ancak burada dolandırıcılık yöntemi çok fazla olduğundan sektörde merdiven altı bir biçimde hizmet veren pek çok firma bulunmaktadır. Yapılması gereken iyi bir araştırma sonrasında bu şirketlerden uzak durmak ve bilindik şirketlere yönelmek olmalıdır. Hizmetin ücreti yıllık 500 $ - 5.000 $ dolar arasında değişkenlik göstermektedir.

ASIC Madenciliği

Application Specific Integrated Circuits olarak açılımı olan ASIC, en güçlü ve bireysel olarak yapılabilecek en iyi madencilik çeşididir. Sistem hem CPU hemde GPU türlerine göre daha fazla BTC üretebilme potansiyeline sahiptir. Kişiye özel olarak tanımlanabilmesinden dolayı beraberinde bir sürü tartışmayı ateşlemiş ve yüksek verimi tüm dengeleri sarsmıştır.

Kripto para madenciliği sektöründe yer alan ASIC, büyük bir grupta tek bir kişinin pasta dilimlerinden yarısından fazlasını almasını sağlar. Bu özelliği ile kullanan kişileri oldukça tatmin ederken rakipleri tarafından pek çok saldırıya uğraması da söz konusudur.


Yorumlar (0)

Maksimum 256 Karakter Girilebilir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Finaans.com Sosyal Medya Hesapları