Kripto Para Borsası Nedir?

07.01.2021 20:51:12 200 Okuma | 0 Yorum

Kripto Para Borsası Nedir?


Kripto para borsası 2017 yılında kripto paraların yükselişe girmesi ile alışverişlerinizde ve birçok alanda hem ödeme hem de uzun dönem yatırımı olarak devreye girmiş ve birçok kişi tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Piyasada şu an birçok kripto para birimi vardır. Bunlara sahip olmanın birden fazla yöntemi vardır. Kripto para borsasında şu an bitcoin, ethereum gibi birimlerin madencilik yapılarak elde edilebildiğini görmekteyiz. Sadece Türkiye’de değil dünya üzerinde çok fazla sayıda cihazın bu yöntemi kullanması sebebi ile blok başına fiyatlandırmada çok düşüş yaşanabilmektedir.

Madencilik yöntemi bu nedenle zordur ve üst düzey madencilik için gereken bilgisayarlar ile sıkı bir takip gerektirmektedir. Kripto para birimlerine sadece madencilik yöntemi ile değil aynı zamanda başka kolay yöntemler ile de sahip olabilir ve yatırımınızı bu yönde yapabilirsiniz. Bu yöntemlerden bir diğer Türk Lirası, Dolar ve Euro gibi para birimleri ile kripto para satın alabilmektir. Nakit ve bankadaki bu paralarınız ile birçok siteden Kripto para almanız işlemine Kripto Para Borsası denmektedir. 

Kripto Para Borsalarının Çalışma Prensipleri Nelerdir?

Kripto para borsaları değiş tokuş yapılarak kripto paraların satın alınarak alış ve satış işlemlerinin sürekli değiştiği platformlardır. Bu sistem bir değişim sistemidir. TL, Dolar gibi paralarınızı site üzerinden değiştirerek kripto para birimine çevirebilir ardından kripto paranızı da Dolar, TL gibi para birimlerine dönüştürebilirsiniz.

Kripto para borsası geleneksel borsadan ayrı olarak çalışmaz. Gelişen kripto para piyasası nedeni ile borsa sitemine dahil olmuştur. Geleneksel sistemden farkı ise kripto para yatırımlarınızı iş yaptığınız bankalar ile kripto para hesabınız aracılığı ile yapabilmenizdir. Bu yüzden hiçbir kuruma gerek kalmadan kendi işleminizi yapabilirsiniz. 

Geleneksel Borsa Ve Kripto Para Borsası

Borsa içerisinde birden çok kripto para ve alt coinler bulunmaktadır. Bu nedenle işlemin yapıldığı türe göre ve yatırımcının işlem yapmak istediği türe göre farklılıklar yaşanabilmektedir. Gerçek para ile işlem yapabilirsiniz ve sadece gerçek par aile değil kripto para ile işlemin gerçekleştiği borsalara da yönelebilirsiniz.

Hali hazırda bulunan bir kripto paranız varsa kripto para borsalarına bakarak ve inceleyerek başka bir kripto para türüne çevirebilir ve yatırımınızdan maksimum düzeyde fayda sağlayabilirsiniz. Bu borsa hitap ettiği müşterisine göre iki farklı kolda incelenir. Sadece belli bölgelerde ve kendi bölgesinde işlem yapmakta olan borsalar ve dünya genelinde hizmet vermekte olan borsalar olarak ikiye ayrılır.

Bölgesel bazlı borsalar Türkiye Cumhuriyeti’nin uyguladığı politikalara ve belgelere uygun şekilde işlem yapan kişiler ile alışveriş yapmaktadır. Global bazlı borsalar ise dünya çapında hizmet vererek, herhangi bir belge ya da bir bağlayıcılığın olmadığı kripto para borsaları olarak karşımıza çıkmaktadır. Global tarzda çalışa kripto para borsaları TL, Dolar, Euro gibi gerçek paralar ile işlem yapmayı tercih etmektedir. 

Kripto Para Borsası Ve İşlem Süreci

Bu borsa üzerinde herhangi bir işlem yapmak için öncelikli olarak bakiyenizin bulunması gerekir. Gerçek paralar ile işlem yapabilmeniz için Euro, Dolar, TL gibi paraların bakiyeniz içerisinde bulunarak bunları seçtiğiniz ve yatırımınız için uygun olan kripto para birimine çevirebilirsiniz. Bakiyeniz boşsa bakiyeniz için bankanıza talimat vermeniz halinde kısa bir süre içerisinde hesabınıza TL olarak dönüş sağlanır.

Bakiyenizin hesabınıza dönmesi ile alış veriş yapmaya başlayabilirsiniz. İki farklı alış ve satış işlemi vardır. Kolay ve gelişmiş sistem olarak değişen bu yöntemlerden gelişmiş işlem ile düşmekte olan bir miktardan para alabilirsiniz.

Kripto para verilerine, grafiklerine, haberlerine ve blog yazılarına göz atmak için tıklayınız.

Yorumlar (0)

Maksimum 256 Karakter Girilebilir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Finaans.com Sosyal Medya Hesapları