Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

09.01.2021 14:34:40 309 Okuma | 0 Yorum

Kredili Mevduat Hesabı Nedir?


Sürekli ilerleyen teknoloji, artan ekonomik ihtiyaçlar, zorlaşan hayat şartları zaman zaman bizleri acil nakit ihtiyacı ile karşı karşıya bırakabilir. Bu durumda yapılabilecekler listesinde ilk akla gelenler borç bulmak ya da kredi çekmektir. İşte bu noktada yardımımıza koşan bir Kredili Mevduat Hesabı sorunu bir süreliğine olsun çözebilir.

Kısaca KMH olarak adlandırılan avans hesabı ya da ek kredili hesap olarak da karşımıza çıkabilecek kredili mevduat hesabı ana hesabımıza bağlı ve belirli bir miktar nakit avans kullanabileceğimiz bir hesap türüdür. Acil para ihtiyacından hesap bakiyesinin eksiye düşmesi ile kullanılır. Ayrıca bankalar kredili mevduat hesapları bünyesinde yapılan nakit avans işlemi için nakit avans faizi haricinde komisyon ve ek ücret ödemesi talep etmez. Uygun faiz oranları ile belirlediğin gün için kolayca nakit avans alabilirsiniz. Ayrıca komisyon ve ek ücretler olmadan bankanızın sunduğu diğer ayrıcalıklardan da yararlanabilirsiniz.

Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Kredili mevduat hesabı, kullanmış olduğunuz vadesiz mevduat hesabınızdaki nakit varlıklarınız yani paranızın bitmesi durumda vadesiz hesabınıza bağlı kredi kullandıran bir hesap türüdür. Limiti banka tarafından belirlenirken günlük faiz işlemi uygulanır. Acil ödenmesi gereken fatura ya da taksitleriniz varsa, önemli ve geciktirilmemesi gereken borçlarınız varsa, emtia gibi diğer yatırım araçlarınızı bozdurmak istemiyorsanız kısa vadede size yardımcı olabilecek hesaplardır.

Aynı zamanda çok dikkatli kullanılması ve kontrol edilmesi gerekir. Hiç sizin olmayan bir paraya erişim elde etmenize olanak sağladığı için size büyük yardımları dokunabileceği gibi çok daha kötü senaryolar ile de sonuçlanması mümkündür. Kredili mevduat hesabı kullanan kimselerin bu sebeplerden dolayı kredili mevduat hesapları konusunda bilgi sahibi olmaları ve kredili mevduat hesaplarını kullanırken dikkatli davranmaları kendilerinin yararına olacaktır.

Kredili Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Kredili mevduat hesabı ya da diğer ismiyle avans hesabı açmak istiyorsanız öncelikle bir banka müşterisi olmak zorundasınız. Halihazırda bir banka hesabınız var ise internet bankacılığı veya mobil bankacılık hizmetlerini kullanarak kolaylıkla kredili mevduat hesabınızı açabilirsiniz. Ayrıca banka şubelerinden de kredili mevduat hesabı açtırabilirsiniz.

Kredili Mevduat Hesabı Nasıl Kapatılır?

Kredili mevduat hesabınızı kullanmaktan vazgeçtiniz ya da daha fazla gerekli olmadığını düşünüyorsunuz. Bu durumda hesabınızı kapatmak isteyebilirsiniz. Avans hesabınızı kapatmanız için öncelikli olarak yapmanız gereken geriye herhangi bir kredi borcunuzun kalmadığından emin olmanızdır. Eksi bakiye veren hiçbir kredili mevduat hesabı maalesef kapatılamaz. Eğer borcunuzu ödemiş ve hesabınızın eksi bakiye vermesinin önüne geçmiş iseniz mobil bankacılık hizmetleri aracılığıyla Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Kapatma bölümünden hesabınızı kolaylıkla kaldırabilirsiniz.  Ayrıca internet bankacılığı ve banka şubelerinden de kredili mevduat hesabınızı kapatabilirsiniz. Kredili mevduat hesabı isimleri bankadan bankaya farklılık gösterebilir.

Kredili Mevduat Hesabı Ödemesi Nasıl Yapılır?

Kredili mevduat hesaplarından kullandığınız nakit avans kredisinin ödeme günü geldiğinde nasıl ödeyeceğinizi biliyor musun? Kredili mevduat hesaplarının sizlere sunduğu avantajları öğrenerek kendiniz için daha kolay bir ödeme planı oluşturabilirsiniz. Bazı bankaların oluşturduğu taksit seçenekleri ve vade ertelemeli ödeme seçenekleri ile ödemi imkanından faydalanabilirsiniz.  Bu avantajların haricinde ödemelerinizi vadesiz hesaba para aktarır gibi kredili mevduat hesabınıza aktararak ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kredili mevduat hesabınızın borcunu ödeyememeniz halinde banka sözleşmelerine göre günlük faiz oranları uygulanmaya devam eder. Ödemeleriniz 90 günlük gecikmesi durumunda yasal yollar ile takip işlemi başlatılır. Bu sebeple ödemelerinizi zamanında yapmaya ve kredili mevduat hesabınızı bilinçli kullanmaya dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kredili mevduat hesabınızın limiti artırmak istemeniz halinde ise banka yetkilileri ile ya da şubeler ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Müşteri hizmetlerine bağlanarak limit artırma isteğiniz ile ilgili bilgi almanızda fayda var. Ayrıca bazı bankaların mobil uygulamaları ile internet bankacılıkları aracılığıyla da limit artırım talebinde bulunabilirsiniz.


Yorumlar (0)

Maksimum 256 Karakter Girilebilir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Finaans.com Sosyal Medya Hesapları