Kredi Yapılandırması Nasıl Yapılır?

16.12.2020 08:41:42 150 Okuma | 0 Yorum

Kredi Yapılandırması Nasıl Yapılır?


Her insan aldığı borçları ödemek konusunda bir takım sıkıntılar ile karşılaşabilir. Bu durumda borç ödeyemeyip zora girmektense ödenebilecek seviyelerde kredi yapılandırma işlemi yapmak en doğru tercih olarak karşımıza çıkar. Yapılandırma işlemleri ile borç yükünüzü azaltabilir, borcu ödeyebileceğiniz seviyelere çekebilir ve rahat bir nefes alabilirsiniz.

Yapılandırma işlemleri için borcun çeşidi genellikle fark etmez. Ancak günümüzde şu borçlara yapılandırma daha sık yapılmaktadır. Bunlar:

  • İhtiyaç, konut ve taşıt kredisi işlemleri
  • SGK borcu
  • Motorlu taşıtlar vergisi
  • Vergi dairesine yönelik diğer borçlar.

Yapılandırma olarak yukarıdaki işlemlerden hangisini istiyorsanız bankaya veya ilgili kuruma gitmeniz gerekmektedir. Buna göre zamanında çektiğiniz ve aylık taksit tutarı 10.000 TL olan bir krediniz varsa eğer yapılandırma sayesinde belki vade sayısını arttırabilir ancak ödeyeceğiniz taksit miktarını 5.000 TL civarlarına çekebilirsiniz.

Buna bağlı olarak birde faiz değişikliğinden yararlanmak gibi bir niyetiniz olabilir. Konut kredisinden örnek vermek gerekirse eğer %1,20 faiz oranı ile çektiğiniz kredi varsa ve siz kredi çektikten sonra faiz oranları bir anda %0,89 seviyelerine gerilemiş ise o zamanda yapılandırma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Buna bağlı olarak yine ilgili bankaya müracaat etmek ve uyuyorsa eğer bu doğrultuda şartları değerlendirmek gerekir.

Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Yapılandırma işlemleri genel olarak bankalar ile yapılmaktadır. Buna göre bankalardan kullandığınız ve ödeme planına uyamadığınız borçlar için yapmanız gereken şey ilgili bankaya bizzat giderek görüşmek olmalıdır. Durumunuzu anlattıktan sonra banka size yeni bir ödeme planı çıkartacak ve ona uygun olarak borçlarınızı ödemeye başlayabileceksiniz.

Düşen Faiz Oranlarından Yararlanma: Bu konudan yararlanmak için öncelikli olarak bankaya gitmeniz gerekmektedir. İlgili memur sizin tüm borcunuzu kapattığınıza dair bir işlem yapar. Bunun akabinde yeniden aynı miktardaki borcunuza yönelik bir kredi talebinizi sisteme işler. Bu şekilde yapıldığında yeni kredi talebi yeni ve daha düşük faiz oranından hesaplanır. Bu durumda ödediğiniz vade sayısını düşürmek veya taksit miktarını azaltmak tamamen size kalmıştır.

Taksit Miktarının Fazlalığından Dolayı Yapılandırma Yapmak: İnsanlar her dönem aynı kazancı kazanamayabilir. Bu durumda bir dönem ödenebilecek miktarda olan taksitler, belli bir süre sonra artık ödenemez hale gelir. Bu durumda kişilerin yapması gereken kredi çektiği bankaya gitmek ve orada taksit miktarını nasıl düşürebileceğini bireysel müşteri temsilcisi ile görüşmek olmalıdır. Temsilci, müşterisine en uygun yolu ve seçeneği gösterecektir.

Aşırı Borcun Yapılandırılması: Kredi yapılandırma işlemlerinde birde borç miktarının yapılandırılması işlemleri vardır. Devlet tarafından verilen aflarda yapılanan borçlardaki gecikme faizi ve cezaların tamamı silinebilmektedir. Bu durumdan yararlanmak isteyen kişiler, borç yapılandırma işlemleri ile istediklerini elde ederler. Buna bağlı olarak hem vergi cezası hemde faiz gibi pek çok ödenmesi gereken yükten kurtulurlar.

Yapılandırma işlemleri kısaca bir kazan kazan yöntemidir. Hem devlet hem banka hemde borç alan kişi için oldukça karlı bir iştir. Devlet, yapılandırma sonrasında tahsil etmekte zorlandığı özellikle vergi borçlarını tahsil etmeye başlar. Bankalar, tahsil edemeyip uğraşacağı yükten kurtulmuş olur. Vatandaş ise yapılandırma sayesinde normalde daha fazla ödeyeceği miktarda ciddi bir indirim kazanmış olur.

Kredi yapılandırma işlemlerinden sonra tekrar yapılandırma istenerek yeniden bir değerlendirmeye girme şansınızda bulunmaktadır. Ancak bu durum genel olarak ihtiyaç, konut ve taşıt kredisi kullanan kişiler için geçerlidir. Özellikle vergi borçlarında yeniden bir değerlendirme gibi durumlar söz konusu değildir. Sizlerde borcunuzun bulunduğu en yakın banka veya kuruma giderek yapılandırma konusunda gereken şartları öğrenebilirsiniz.        


Yorumlar (0)

Maksimum 256 Karakter Girilebilir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Finaans.com Sosyal Medya Hesapları