Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

26.12.2020 14:12:52 139 Okuma | 0 Yorum

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?


Bilineceği üzere günümüzde ütün bankalar kredi sicili konusunda ortak bir altyapıyı kullanmaktadır. Bu sebepten dolayı çoğunlukla bir bankaya kredi çekme talebinde bulunulması durumunda olumsuz olarak sonuçlanıyorsa diğer tüm bankalara yapılacak kredi talepleri de aynı şekilde sonuçlanmaktadır. Bu durumun en temel sebebi bankaların büyük bir çoğunluğunun kredi verme işlemlerinde kredi notu üzerinden işlemleri tamamlamasıdır.

Buna bağlı olarak kredi notunun düşük olması durumlarında kredi verilmesi hemen hemen bütün bankalar tarafından mümkün olmamakla birlikte, bazı bankalar bu konuda daha ciddi hassasiyetlere sahip olmakla birlikte bazı bankalar ise genişletilmiş yetkiler ışığında daha da esnek davranabilmektedir. Dolayısıyla kredi puanı 0 olmaması durumlarında, talep edilen kredinin çıkabilmesi çoğunlukla banka yetkilileri ve şube müdürü ile doğrudan ilintilidir. Yani en genel anlamıyla müdürlere bankalar bu konuda özel bir imtiyaz hakkı tanımaktadır.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu en genel olarak kişinin geçmişte ya da kısa vadede yapmış olduğu finansal işlemler konusunda kişiye özel olarak belirlenmiş not verme işlemine denmektedir. Bu not verme işlemleri belli aralıklarla olmakla birlikte,

 • En Yüksek Düzeyde Risk (1-699)
 • Orta Risk (700-1099)
 • Az Risk (1100-1499)
 • İyi (1500-1699)
 • Çok İyi (1700-1900)

Şeklinde kategori edilmiştir ve kredi işlemlerinde en temel belirleyicidir. Bu noktada bazı bankaların kredi notu konusunda çok yüksek düzeyde hassasiyete sahip olduğu belirtilmelidir ve bu bankalar kredi notu düşük kimselere kesinlikle kredi vermemektedir.

Kredi notu ile ilgili merak ettiklerinizin daha fazlasını burada yer alan yazımız üzerinden öğrenebilirsiniz.

Kredi Notu Neye Göre Belirlenir?

Kredi notunun belirlenmesi konusunda temel değişkenler tamamen kişinin finans kuruluşları ile girdiği finansal ilişki yönündedir. Bu bağlamda temel belirleyici faktörler şu şekildedir:

 • Kredi çekilmesi ve ödeme süreci
 • Kredi kartı kullanımı
 • Banka işlemleri ve banka işlemlerinde kullanılan yöntemler
 • İş ve sigortalılık durumu
 • Hesaba tanımlı maddi varlık veya mülkiyet varlığına sahip olunması

Gibi durumlar kredi notunun belirlenmesi konusunda en temel faktörler arasındadır ve bunların dışında da belirleyici bazı hususlar vardır.

Kredi Notu Nasıl Yükselttirilir?

Kredi notu belli sebeplere bağlı olarak düşüyor olmakla birlikte bu notun tekrar eski seviyeye çekilmesi ve bankalar ile yapılan finansal işlemler konusunda özgürlüğün elde edilmesi mümkündür. Bu noktada da yine temel belirleyici finansal işlemler konusunda kişinin banka ve benzeri kuruluşlarla girmiş olduğu maddi ilişkidir.

Bu bağlamda kredi notunun yükseltilmesi için özellikle bankalarla girilen finansal ilişkilere dikkat edilmesi gereklidir. Bunun dışında diğer kurum ve kuruluşlarla olan finansal ve maddi işlemler sağlıklı şekilde yürütülmeli ve varsa ödeme planlamalarına uygun şekilde hareket edilmelidir. Bu tarz özel püf noktalarına dikkat edilmesi durumunda birkaç ay içerisinde kredi puanının istenilen seviyeye gelmesi mümkündür.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Belirtilmiş olduğu gibi kredi puanının yükseltilmesi adına en belirleyici faktör finansal kurumlarla kurulan finansal ilişkilerin düzenli olmasıdır. Bu bağlamda kredi notunun yükseltme yolları genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Kurum, kuruluş ya da bankalara borç varsa ödenmelidir.
 • Kullanılan kredilerin düzenli ödenmesi
 • Kredi kartlarının düzenli kullanılması ve kullanıma uygun şekilde asgari ödemelerin en düşük ölçekte yapılması
 • Kredi kartı borçlarının tamamen kapatılması
 • Yeniden borçlanmama veya borçlanılması durumunda ödemelerin düzenli yapılacağına dair görüşün sistematik olarak oluşması

Bu ve benzeri değişkenler ile kredi puanlarının yükseltilmesi mümkündür. Bu noktada borçların ödenmesi ve kurum ya da kuruluşlara genel olarak borçlu olunmaması en dikkat edilecek husus olma özelliğini gösterir. 


Yorumlar (0)

Maksimum 256 Karakter Girilebilir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Finaans.com Sosyal Medya Hesapları