Kredi Notu

30.11.2020 12:24:22 204 Okuma | 0 Yorum

Kredi Notu


Yeni bir kredi çekimine ihtiyaç duyduğunuz zaman tüm bankaların göz önünde bulundurduğu en önemli faktör olan kredi notu, yüksek puana sahip olduğu zaman kredi alımını kolaylaştırıyor ve düşük olduğu zaman da ise kredi notu alımını oldukça zorlaştırıyor. Kredi notu öğrenme, kredi notu sorgulama işlemlerini nasıl ve nereden yapabiliyoruz? Soruları için tüm cevapları sizler için hazırladık.

Kredi Notu Ve Risk Raporu

Kredi notu, tüm bankalarda ortak kullanılan ve banka müşterilerini değerlendirilmekte kullanılan bir puan sistemidir. Bankalar kredi talebinde bulunan müşterilerine onay vermeden önce kredi notuna ve geçmiş dönem hareketliliklerine bakar.

Kredi notu, her bir bireyin üzerinde bulunan kredi tutarlarına ve kredileri düzenli bir şekilde ödeme durumuna göre farklılık göstermektedir. Düzenli bir şekilde kredi taksitini ödemeniz, çok fazla kredi çekim talebinde bulunmuyor olmanız, kredi notunuzu olumlu yönde etkilemektedir.

Kredi notunuzun iyi veya kötü olmasını etkileyen faktörler ise FİNDEKS tarafından, şu şekilde sıralanmıştır;

Kredili Ürün Ödeme Alışkanlığı %35: Kredi, kredi kartı veya mevduat hesabınızın son ödeme tarihini geciktirmeden ödeme yapmanız, kredi notunuzu olumlu yönde etkilemektedir.

Mevcut Hesap Ve Borç Durumu %35: Henüz kapanmamış olan ve aktif olarak kullanılan kredili ürünlerin yanı sıra sorunlu ve sorunsuz kapanmamış kredili ürünlerin borç ve limit tutarları da kredi notunuzu etkileyebilir.

Yeni Kredili Ürün Açılışları %11: Ödeme performansı henüz kesin olmayan ve yeni kredi çekim talebinde bulunan kişilerin kredi notu düşebilir.

Kredi Kullanım Yoğunluğu %10: Kredi kullanan ve düzenli bir şekilde taksit ödemesi gerçekleştiren kişilerin, hiç kredi kullanmamış olan kişilere göre daha yüksek bir kredi notu olabilir.

Diğer Unsurlar %9

Eğer ki yukarıda yer alan, kredi notunu etkileyen faktörlere çok fazla uyumluluk sağlamıyorsanız, kredi alımınız oldukça düşük ve kredi notunuz da riskli seviyelerde olabilir.

Risk RaporuKredi notu 5 aşamada olacak şekilde değerlendirilir ve bu değerlendirme şu şekilde olmaktadır;

0-699 Kredi notuna sahipseniz, En Riskli.

700-1099 Kredi notuna sahipseniz, Orta Riskli.

0-1099 arası kredi notuna sahip olan kişilerin, kredi alma ihtimalleri oldukça düşüktür.

1100-1499 Kredi notuna sahipseniz, Az Riskli.

1100-1499 arası kredi notuna sahip olan kişiler ise bankaların tereddütte kaldığı risk grubundadır.

1500-1699 Kredi notuna sahipseniz, İyi

1700-1900 Kredi notuna sahipseniz, Çok İyi

1500-1900 arası kredi notuna sahip olan kişiler kolay bir şekilde kredi alabilmektedirler. Fakat bu durum kesin değildir. Kredi notunuz ne kadar yüksek veya düşükse bile kredi alabilmeniz kesin değildir.

Kredi Notu Öğrenme

Kredi notunuzu öğrenmek için FİNDEKS üzerinden kayıt oluşturmanız ve güncel fiyatı ile 12.98 TL (KDV Dâhil) ücret ödemeniz gerekmektedir. FİNDEKS, Kredi Kayıt Bürosu markası olarak geçmektedir ve tamamen resmi olarak işlem vermektedirler. Adım adım kredi notu öğrenmek için;

  • Https://www.findeks.com sitesine gidin ve yeni bir hesap oluşturun.
  • Hesabınıza giriş sağladıktan sonra Findeks Kredi Notu seçeneğine tıklayın.
  • Dilerseniz kendiniz için, dilerseniz de bir başka tanıdığınız için sorgulama yapabilirsiniz. İhtiyacınıza göre “Kendi Kredi Notum” veya “Diğer Kişi Kredi Notu” seçeneklerinden birisini seçin.
  • Ödeme yönteminizi belirleyin. Paketimden, Bakiyemden, Banka & Kredi Kartından, BKM Express veya Garanti Pay seçenekleri ile ödeme yapabilmeniz mümkün.
  • 3D Secure ile ödemenizi sağlayın.
  • Ana Sayfanıza güncel kredi notunuz ve raporunuz sunulmuş olacaktır. Tüm detayları ilgili sayfa üzerinden görebilirsiniz.


Yorumlar (0)

Maksimum 256 Karakter Girilebilir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Finaans.com Sosyal Medya Hesapları