Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

16.12.2020 11:38:12 227 Okuma | 0 Yorum

Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?


Kredi kartı başvurusu, günümüzde giderek kullanımı artan ve online olarak alışveriş yapılmasını sağlayan bir kartı elde etmek için yapılır. Aynı zamanda ay içerisinde yapılan tüm harcamaların gelecek ay itibari ile faizsiz bir şekilde ödenmesi de bu kart sayesinde gerçekleştirilir. Bu karta başvuru yapmak için öncelikli olarak başvuracağınız bankada bir hesabınızın olması gerekmektedir.

Karta başvuru yapmak istediğinizde karşınıza birden fazla seçenek çıkar. Kredi kartına başvuru yapabileceğiniz yollar:

 • Banka şubeleri
 • İnternet şubeleri
 • ATM’lerdir.

Bunun dışında bazı bankalar SMS yöntemi ile de kredi kartını müşterilerine göndermektedir. Bu süreç içerisinde bankalar kredi kartını hazırlayarak müşterilerinin adreslerine kurye vasıtası ile göndermektedir. Gelen paket içerisinde sadece size ait olan bir kart ve tek kullanımlık bir şifre bulunur. Kartı ATM’lerden bir tanesine takarak onu aktif edebilir ve o esnada yeni bir şifre belirleyebilirsiniz.

Kredi Kartı Başvurusu İçin Gereken Evraklar

Online veya banka şubeleri aracılığı ile yapacağınız müracaatta banka sizden bir takım bilgiler isteyecektir. Bu bilgiler ışığında kredi kartınızın oluşturacak ve istediğiniz limitin uygunluğu kontrol edilecektir. Buna göre bankalar tarafından istenilen belgeler;

 • T.C kimlik numarası
 • Cep telefonu numarası
 • Kişisel olan bilgiler
 • Varsa iş yerinizin bilgileri
 • Gelir bilgisi (maaş bordrosu vb.)

Bu bilgiler eşliğinde bankaya yaptığınız müracaat değerlendirilecektir. Değerlendirme sonucunda ortalama 1 – 2 hafta içerisinde kartınız adresinize teslim edilir. Değerlendirme süresince banka tarafından dikkate alınan ve araştırılan konular:

 • Verdiğiniz bilgilerin doğruluğu banka tarafından araştırılır.
 • Gelir beyanınızın, istediğiniz kredi kartı limitine uygunluğu banka tarafından araştırılır.
 • Geçmiş ticari siciliniz ve kredi puanınız banka tarafından araştırılır.
 • 18 yaşın üstünde olup olmadığınız araştırılan konulardandır.

Banka tüm bu araştırmalardan sonra artık size kredi kartı vermek için gereken her şeyi tamamlamıştır. Buna göre kredi kartı başvurusu yaptığınız süreci takip etmek için bankanın müşteri hizmetlerini arayabilir veya online yollardan başvuru sürecinizi takip edebilirsiniz.

Kredi Kartı Tercihi Nasıl Olmalıdır?

Kredi kartına başvuru yaparken öncelikli olarak onu nasıl kullanacağınızı belirlemelisiniz. Bu ön araştırma sonrasında hem kartın limiti kendiliğinden çıkacak hem de ay sonu gelecek olan borcu zorlanmadan ödeyebileceksiniz. Buna göre, tercih yaparken dikkat etmeniz gerekenler;

 • Kartı bireysel mi yoksa işyerinizde mi kullanacaksınız buna karar vermelisiniz.
 • Kartı siz mi yoksa eşiniz veya çocuğunuz mu kullanacak ona karar vermelisiniz.

Verilen kararın ardından limit belirleme süreçlerine geçeceksiniz. Kredi kartı başvurusu yaparken belirleyeceğiniz limitlerde şunlara dikkat etmelisiniz.

 1. Karttan yapılacak olan harcama alışkanlıklarınız
 2. Mevcuttaki bütçenizin aylık olarak ne kadar ödemeye müsait olduğu
 3. Yaşam tarzı ve yaşadığınız şehir
 4. Alışverişlerinize nakit mi yoksa kredi kartı ile mi yön vereceğiniz
 5. Kredi kartı için ödeyeceğiniz aidat miktarları

Bu konulardan itibaren yapacağınız tüm işlemlerde önemli olan nokta ay sonunda gelecek olan borç miktarını ödeme durumunuzun olup olmamasıdır. Ödeme durumuna göre belirleyeceğiniz limit dâhilinde kredi kartını kullanabilir, kartın ayrıcalıklarından yararlanabilirsiniz.

Kart ile birlikte yapacağız harcamalardan hem puanlar kazanacak hemde belirli ölçülerde taksitler yaptırabileceksiniz. Buna göre kredi kartı almadan önce hangi bankanın kartına daha fazla puan tanımlanabilir veya hangi bankanın kartına daha fazla taksit seçeneği var gibi araştırmalarda sizin için önemli olacaktır. Kredi kartı başvurusu yapmadan önce tüm bu konuları iyi bir şekilde araştırmalısınız. Genellikle karta başvuru yaptıktan sonra diğer kartların ayrıcalıklarının farkına varılır ve sonrasında ise kartı değiştirmek oldukça güç olur. Bunu göz önünde bulundurmalısınız.


Yorumlar (0)

Maksimum 256 Karakter Girilebilir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Finaans.com Sosyal Medya Hesapları