Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

17.12.2020 16:39:16 137 Okuma | 0 Yorum

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?


Kredi başvurusu, kredi çekmeye karar veren kişiler tarafından yapılır. Başvuru merkezleri genellikle bankalar olduğundan dolayı onlara bu isteğinizi iletecek kanallar vasıtası ile kredi başvuruları yapılabilmektedir. Bankalara kredi başvurusunda bulunmanın farklı yöntemleri vardır. Genellikle her banka kredi konusunda belirli bir limite kadar internet aracılığı ile müşterilerine kredi verebilmektedir.

Kredi çekmeye karar verdiğinizde günümüz koşullarında şu kanallar kullanılabilmektedir. Bunlar:

 • Banka şubeleri
 • İnternet şubeleri
 • ATM’ler
 • SMS aracılığı ile yapılan başvurulardır.

Özellikle pandemi zamanında müşterilerini işletmeye getirmemeye çalışan bankalar, mümkün mertebe online olarak talepleri karşılamaya çalışmaktadır. Ancak bu dönemde yüksek meblağlı krediler çekecek olursanız o zamanda yine banka şubelerine giderek bu isteğinizi yerine getirmeniz gerekir.

Kredi Başvurusu Yapmak İçin Gerekenler

Kredi ihtiyacınız hasıl olduğunda bankalar sizlerden bazı belgeler talep ederler. Bu belgeler, sizlerin gelirlerini ölçmek, çektiğiniz krediyi geri ödeme konusunda karşı tarafa garanti vermek için istenir. Buna göre istenilen belgeler;

 • Nüfus cüzdanı
 • Maaş bordrosu veya gelir gösteren bir belge
 • SGK dökümü
 • İkametgâh belgesi (e-devletten alınabiliyor)
 • İş yeri imza sirküsü

Bunlar her bankanın kredi çekmek isteyen müşterilerinden ortak olarak talep ettikleri belgelerdir. Ancak bazı durumlarda çekilecek kredinin türü ve miktarına göre farklı belgelerde istenebilmektedir. Buna göre;

 • Konut kredisi için tapu evrakları ve bir kefil
 • Yüksek miktarlar için bir rehin taşınmaz mal

Bu evraklar ile birlikte bankaya müracaat ettiğinizde artık işlemleriniz başlar ve bir müddet incelemenin akabinde krediniz banka tarafından onaylanır. Ancak birde banka şubelerine gitmeden çekilebilecek olan krediler bulunmaktadır. Bunlar bankaların yapmış olduğu kampanya ile anında hesabınıza yatırılabilen kredilerdir.

Kredi Başvuru Kanalları

Evinizden veya banka şubelerine gitmedne çekilebilecek kredilerde vardır. Bu krediler ve çekilebilecek kanallar şu şekildedir:

 • Online İnternet Şubeleri: Her bankanın bir internet şubesi bulunmaktadır. Bankalar, müşterilerine zaman içerisinde kampanyalı olarak kredi paketi seçenekleri sunarlar. Kendinizde bu seçeneklerin dışında limitiniz dâhilinde kredi çekebilirsiniz. Tüm bu kredi seçenekleri ile birlikte bankanın size özel açtığı limitler 5.000 TL – 50.000 TL arasında değişkenlik gösterebilir.
 • ATM: ATM vasıtası ile bankalardan kredi talebinde bulunabilir, hatta bu kredileri çekebilirsiniz. Bu yöntemi genellikle internet bankacılığı kullanmayan kişiler tercih etmektedir. Ayrıca nakit para ihtiyacında da bu durum geçerlidir. ATM’lerden yapacağınız talep sonrasında işlemleriniz kısa sürede onaylanarak paranızı çekebilirsiniz.
 • SMS: Kredi başvurusu artık sms kanalı vasıtası ile de yapılabilmektedir. Bu kanaldan başvuru yapan kişiler, kendilerine gelen ve banka tarafından gönderilen msjlara cevap yazabilirler. Bunun yanı sıra banka tarafından kendilerine bildirilen numaraya gereken mesajı atarak da yine kredi çekme işlemlerini başarılı bir şekilde yapabilirler.

Kredi çekmek, her insanın bir şekilde ihtiyaç duyacağı bir kavramdır. Karun kadar zengin olsanız dahi işletmelerinizdeki sermaye akışını dengelemek için eninde sonunda krediye başvuru yaparsınız. Bu başvuru işlemlerinde önemli olan nokta kredi çekerken iyice araştırılması gerektiğidir. Bir bankanın kredi oranları yerine diğer bankalarında oranları karşılaştırılmalı ve içlerinde en uygun olanından kredi çekmek her zaman daha kazançlı olan yöntemdir.

Kredi başvurusu anında bankalar tarafından verilen kredi faiz oranlarına, kampanyalara, aylık ödeme avantajlarına dikkat edilmelidir. Bunlar ileride olabilecek problemlerin en baştan önüne geçilebilmesi için alınan tedbirlerdendir. Bankalar tarafından verilen bu olanaklarda sicilinizi temiz tutmak ve borçlarınızı vaktinde ödemek alacağınız kredi tutarını arttıran etmenlerdendir. Buna göre kredi kartı, kredi borçları gibi mevcut borçlarınızı zamanında ödemeye özen göstermelisiniz.


Yorumlar (0)

Maksimum 256 Karakter Girilebilir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Finaans.com Sosyal Medya Hesapları