Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır?

30.12.2020 12:52:13 210 Okuma | 0 Yorum

Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır?


Konut sahibi olmak isteyen ancak yeterli birikime sahip olmayan kişiler, konut kredisi için bankalara başvuru gerçekleştirirler. Konut kredileri belirli şartlar ele alınarak kişilere verilmektedir ve her müşteri için belirli bir üst tutar yer alır.

Bu üst tutar kişinin önceki kredi ödemelerini ne kadar düzenli ödediği ve bankalara olan borcu ile doğru orantılı bir şekilde hesaplanmaktadır. Bankalar, ödemelerini düzenli yapan kişilere daha üst miktarda kredi vermeyi uygun bulurlar. Kredi başvurusu ile bankaya giden müşterilerin öncelikle kredi notuna bakılır. Kredi notuna bağlı olarak kişilerin alacağı miktarlar olabildiğince üst seviyede sunulur. Banka, kişinin ödeyebileceğini düşündüğü miktarı müşteriye sunar.

Konut Kredisi Çeşitleri Nelerdir?

Konut kredisi yalnızca ev sahibi olmak isteyen kişilerin çekebileceği bir kredi değildir. Başka emlak ve yatırım işi yapmak isteyen kişiler de konut kredisi başvurusu gerçekleştirebilmektedirler.

Arsa Kredisi

Arsa almak isteyen kişiler de konut kredisi alarak kendilerine arsa almak için gerekli miktarı alabilmektedirler. Arsa almak isteyen fakat yeterli miktarda birikimi olmayan kişiler, bankaların sunduğu faiz oranlarına bağlı olarak kredi alabilirler. Arsa alımı esnasında alınan toplu tutar, vadeli bir şekilde bankaya geri ödenir. Her bankada farklı bir vade zamanı belirlenmektedir, bu nedenle farklı bankalar için 10 yıla kadar çıkan vadeler bulunmaktadır.

Ofis Kredisi

Yeni bir işyeri açmak isteyen ancak bunun için bankalardan kredi çekmek isteyen, konut kredisine başvurmalıdır. Konut kredisi ile birlikte kişilere ihtiyaç duydukları kredi miktarı kolaylıkla sunulmaktadır. Dükkan, ofis, büro, mağaza ya da muayene hane gibi alanlar için kişiler satın alma işlemi gerçekleştirmek isteyebilirler. Ofisler için tutulan alanlara yüksek miktarda kiralar ödemek yerine kişiler, kredi taksitlerini ödeyerek kendi ofislerine sahip olabilirler. Ortalama olarak bir banka 120 ay vade sunar ve kişinin kredi miktarını böler. Verilen kredi miktarı kredi çekilecek alanın değerine göre değişim göstermektedir. Bu nedenle alanında uzman ekspertizler ile birlikte alan incelenir ve kişiler bu değerin belirli bir miktarını bankalardan kredi olarak alabilirler. Kişilere ekspertiz değeri üzerinden verilecek miktar, bankalara göre değişim göstermektedir.

Konut Geliştirme Kredisi

Kendisine ait konutu bulunan ancak konutu üzerinde büyük bir tamirat ya da değişim gerçekleştiren kişiler de konut kredisi çekebilmektedir. Günümüzde en çok ihtiyaç duyulan mantolama ve dış cephe için özellikle tercih edilen bu kredi türü ile birlikte, konutların ihtiyaçları karşılanmaktadır. Kişiler evleri için duydukları her ihtiyaç için bu krediyi çekebilmektedir. Toplu olarak alınan tutar, kişilere oldukça az miktarlarda ödeme imkanları ile sunulur.

Konut Kredisi

Konut kredisi kişilerin kendilerine ev almak amacı ile çektikleri kredi türüdür. Bu kredinin oranları her banka için değişiklik göstermektedir. Konut kredisi almak isteyen kişilerin belirli bir birikimi olması gereklidir. Bankalar genel olarak evlerin %10 olarak nakit olarak ödenmesi için birikmiş para olmasını önemser. Geri kalan %90’lık kısım ise bankalar tarafından konut kredisi olarak kişilere sunulmaktadır. Kredinin miktarı evin fiyatına göre değişim gösterir, ekspertizler tarafından eve değer belirlenerek kredi tutarı hesaplanmaktadır. 

Konut Kredisi Tutarları Nelerdir?

Konut kredisi için müşterilere sunulan alt tutar genel olarak tercih edilmemektedir. Ancak kişiler 10000 TL’ye kadar alt limit ile kredi çekebilmektedir. Genel olarak kişilere 10 yıl vade ile kredi imkanı sunulmaktadır. Kişiler vadelerini kendileri belirleyebilir ve daha az bir süre ile ödemelerini tamamlayabilirler. En üst limit ise 1.000.000 TL’ye kadar kişilere sunulmaktadır.


Yorumlar (0)

Maksimum 256 Karakter Girilebilir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Finaans.com Sosyal Medya Hesapları