Kanada Doları

28.12.2020 20:15:54 181 Okuma | 0 Yorum

Kanada Doları


Kuzey Amerika kıtasında yer alan Kanada, Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeyinde bulunan geniş topraklara sahip, güçlü ekonomisi ile tanınan ülkelerden biridir. Kanada para birimi olarak, Kanada dolarını kullanmaktadır. 

Uluslararası para birimleri arasında değer açısından üst sıralarda yer alan Kanada doları, kısa olarak CAD diye adlandırılmaktadır. İngiliz sterlini ve Amerikan dolarına göre, her zaman daha düşük değerde olmaktadır.  Uluslararası kodu CAD olan Kanada dolarını, diğer dolar birimlerinden ayırmak için CA$, Ca$ ya da C$ sembolleri kullanılmaktadır.

Kanada ihracatının % 84’lük büyük kısmını ve ithalatının %56’sını Amerika Birleşik Devletleri ile yaptığından dolayı, Kanada için en önemli çapraz kur Amerikan doları ile olmaktadır. Aynı zamanda değerli olmasından ötürü, bazı bankalar tarafından Kanada doları rezerv para birimi olarak da tercih edilmektedir.

1800’lü yıllarda para birimi olarak pound kullanan Kanada, 1858 yılından sonra kendi para birimi olarak Kanada dolarını kullanmaya başlamıştır. Kanada dolarını basma yetkisi Kanada Merkez Bankası – Bank Of Canada tarafından icra edilmekte olup, resmi para basma işleri ise Canadian Bank Note Company kurumu tarafından sağlanmaktadır.

Kanada doları ülke haricinde, Saint Pierre ve Miquelon’da resmi para birimi olarak geçerlidir. Dünya genelinde ve özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde, Kanada doları günlük yaşamda kullanılabilen ve değerli olan bir para birimidir. Kanada doları İngilizcede Canadian dollar, Fransızcada ise dollar Canadien olarak geçmektedir. Türkiye’de ise Kanada doları olarak işlem görmekte olup, Aralık 2020 güncel kuruna göre, 1 Kanada doları 5.87 TL karşılık gelmektedir.

Kanada Doları Banknot Ve Madeni Para Çeşitleri Nelerdir?

Kanada dolarının bir alt birimi cent yani sent olarak kullanılmaktadır. ¢ şekli ise sentin sembolü olmaktadır. Kanada dolarında, madeni paralar ve banknotlar bulunmaktadır. Kanada dolarında hâkim olan banknotlar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • 100 Kanada doları
 • 50 Kanada doları
 • 20 Kanada doları
 • 10 Kanada doları
 • 5 Kanada doları

Kanada doları para biriminde geçerli olan madeni paralar ise şu şekilde olmaktadır;

 • 2 Kanada doları
 • 1 Kanada doları
 • 50 Kanada doları centi
 • 25 Kanada doları centi
 • 10 Kanada doları centi
 • 5 Kanada doları centi
 • 1 Kanada doları centi

1 Kanada doları 100 centten oluşmaktadır. Kanada doları, oldukça sağlam bir yapıya sahiptir.  Herhangi bir zarar görmesi, oldukça zordur. Kanada doları banknotları kâğıttan değil, özel plastik materyallerden oluşan malzeme ile basılmaktadır. Bu nedenden ötürü kullanım ömürleri çok uzun olmaktadır. Estetik olarak güzel ve esnek bir yapıya sahiptir. 100’lük Kanada dolarları banknotları kahverengi, 50’lik Kanada doları banknotları kırmızı, 20’lik Kanada doları banknotları yeşil, 10’luk Kanada doları banknotları yeşil ve 5’lik Kanada doları banknotları mavi renklerinde bulunmaktadır.

Diğer para birimleri çeşitlerine göre elastik yapısı ile dünyanın en uzun ömürlü para birimi olan Kanada dolarının tasarımları da estetik olarak göze hoş gelecek şekildedir. 50 Kanada doları banknotlarının ön yüzünde, Kanada’nın 10. Başbakanı William Lyon Mackenzie King’in portesi yer almaktadır.

100 Kanada dolarının ön tarafında ise aynı zamanda avukatta olan Kanada’nın 8. Başbakanı Robert Borden’ın portresi bulunmaktadır. 20 kanada doları ön yüzüne ise Kraliçe Elizabeth’in portresi basılmıştır. 10 Kanada dolarının üstünde ise Kanada’nın ilk başbakanı olan John. A. Macdonald’ın portresi yer almaktadır. 5 Kanada dolarının ön yüzünde ise, Kanada’nın 7. Başbakanı olan Sir Wilfrid Lavrier’in resmi bulunmaktadır.

Güncel Kanada Doları fiyatına, grafiklerine ve analizlerine erişmek için burada yer alan sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar (0)

Maksimum 256 Karakter Girilebilir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Finaans.com Sosyal Medya Hesapları