İhtiyaç Kredisi Nasıl Hesaplanır?

28.12.2020 08:49:16 173 Okuma | 0 Yorum

İhtiyaç Kredisi Nasıl Hesaplanır?


Birçok kişi zaman zaman maddi zorluklar çeker ve bu zorlukları atlatmak için çeşitli miktarlara ihtiyaç duyar. Günümüz içerisinde bu ihtiyaçları sağlamak için bankalar müşterilere ihtiyaç kredisi vermektedir. Bu krediler belirli koşullar göz önüne alınarak kişilere sunulur ve kredinin miktarı oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Her kişiye aynı miktarda kredisi önerisi gerçekleştirilmez.

Bankalar kredi vermeden önce müşterilerin kredi notlarına bakar ve bu notlara göre miktar önerisinde bulunurlar. Kredi notları 0 ile 1900 arasında yer alıyor, kişilerin ödeme geçmişlerine göre belirlenen bu not kredi vermeden oldukça etkilidir.

Müşteriler maddi ihtiyaçları için ihtiyaç kredisi talebinde bulunurlar ve kredi notlarına göre onay alırlar. İhtiyaç kredisi, kişinin kredi notu ne kadar yüksekse o kadar yüksek miktarda verilir. Kişilerin daha önceki kredi kartı ve kredi kullanımlarına bağlı olarak notları yüksek olur. Borçların düzenli bir şekilde ödenmesi kişilerin referansı olarak ele alınır.

Kredi notu aralığı 1500 ile 1900 arasında yer alan kişilerin, bütün kredi başvuruları kolaylıkla onaylanmaktadır. 1100 ile 1499 arasında kredi puanına sahip olan müşteriler ise az riskli olarak ele alınarak, ortalama miktarlar verilmektedir. 1099 puanının altında olan kişiler ise oldukça az bir şekilde kredi onayı ile karşılaşmaktadır. Hiç kredi kartı kullanmayan, ödemelerini düzenli gerçekleştirmeyen ya da haciz gibi bir durumla karşı karşıya kalan kişilerin kredi notu 0 olur. Bu kişiler kredi başvurusu yapamaz ve hiçbir başvurularına onaylı dönüş alamazlar. 

İhtiyaç Kredisi Vadeleri Nelerdir?

İhtiyaç kredisi kişilere verilirken, müşteriler kendi vadelerini belirlemektedir. Kredi vadeleri müşterilere 1 ay ile 36 ay arasında değişen vadelerle sunulmaktadır. Başvuru esnasında müşteriler vadelerini seçmelidir, vadeler kredinin aylık taksit miktarını ve toplamdaki geri ödeme miktarını direkt olarak etkilemektedir.

Bu nedenle de kişiler, ellerinden geldiğince az vade ile kredi çekerlerse daha az faiz ödemiş olurlar. Diğer bir yönden ise uzun vadeli kredilerde taksit miktarı oldukça azdır ve kişilerin az tutarları ödemesi daha kolay bir şekilde gerçekleşir. İhtiyaç kredisi çekmek isteyen bir kişi örneğin 10000 TL tutarında kredi başvurusu gerçekleştirirse, %1 faiz oranı ile aşağıdaki gibi hesaplanmaktadır.

  • 6 aylık vade içerisinde müşteriler 1737 TL olarak aylık taksit ödemesi gerçekleştirerek, toplamda 10424 TL ödemiş olacaklardır.
  • 12 aylık vade içerisinde müşteriler 899 TL olarak aylık taksit ödemesi gerçekleştirerek, toplamda 10797 TL ödeme yaparlar.
  • 24 aylık vade içerisinde müşteriler 482 TL olarak aylık taksit ödemesi gerçekleştirerek, toplamda 11568 TL ödeme yaparlar.
  • 35 aylık vade içerisinde müşteriler 343 TL olarak aylık taksit ödemesi gerçekleştirerek, toplamda 12374 TL ödemiş olacaklardır.

İhtiyaç Kredisi Oranı Nasıl Belirlenir?

Her banka müşterilere aynı oranda faiz sunmaz, bu nedenle birkaç bankayı değerlendirmek gereklidir. Bankalar kişilerin aylık gelir miktarına, sigortasının süresine ve kredi puanını ele alarak ortalama bir faiz oranı belirlemektedir. Bütün bankaların ihtiyaç kredisi oranları araştırılarak kredi çekmek oldukça karlı bir yöntem olacaktır. En az faiz oranı veren banka ile kişiler az miktarda faiz ödemesi gerçekleştirmiş olurlar.

İhtiyaç kredisi çekmek isteyen kişiler çekebilecekleri en az ve en üst limiti merak ederler. En az 1000 TL olarak kişilere ihtiyaç kredisi sunulmaktadır. En üst kredi limiti ise bankadan bankaya değişim göstermektedir. Bazı bankalar 50.000 TL üst limit sunarken, bazı bankalar 500.000 TL ile 1.000.000 TL’ye varan ihtiyaç kredisini müşterilere sunmaktadır. Kişinin maddi durumuna bağlı olarak miktar ve oranlar değişim gösterir.

İhtiyaç kredisi hesaplaması yapmak için burada yer alan kredi hesaplama sayfamıza göz atın.

Yorumlar (0)

Maksimum 256 Karakter Girilebilir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Finaans.com Sosyal Medya Hesapları