Ethereum Nedir?

18.12.2020 09:07:25 269 Okuma | 0 Yorum

Ethereum Nedir?


Ethereum, kurucusu olan Vitalik Buter tarafından Kuzey Amerika BTC konferansında tanıtılmıştır. 2015 yılında piyasaya çıkan ve kısaca ETH olarak adlandırılan sanal para birimi, dünya üzerindeki en büyük hacme sahip 2. kripto para birimi olmayı kısa sürede başarmıştır.

ETH, yenilikçi ve devrimci bir anlayış ile Blockchain teknolojisini daha da ileriye taşımak ve geliştirmek üzerine ortaya çıkmıştır. Altcoin statüsünde olan bu para birimi, BTC’nin en büyük rakibi olarak görülse de bu özelliği kullanıcıları tarafından sürekli göz ardı edilmiş normal bir coin olarak işlem görmüştür.

ETH’nin en büyük amacı kişisel verilerin gizliliğinin sağlanmasıdır. Özellikle aracı transfer şirketleri tarafından sağlanan para transferlerinde kişilerin bilgilerinin kayıt altına alınmasına tamamen karşı bir sistemdir. Hele ki bu bilgilerin farklı amaçlar için kullanılması konusunda da oldukça katıdır. Bunun için hiçbir şekilde kayıt yolu gütmeden sadece cüzdan numaraları ile işlem yapılmasına olanak tanımaktadır.

Ethereum ve Bitcoin Arasındaki Farklar

ETH, mevcut hali ile BTC’nin en büyük rakibidir. Buna binaen sürekli olarak birbirleri ile kıyas edilmesi durumu söz konusudur. Bu işlemler çerçevesinde 2 coin arasında şu farklar bulunur:

  • BTC kapsamında yapılabileceklerin sınırı vardır. Ancak ETH ile hem yeni coinler üretebilir hemde teknolojiyi daha ileriye taşıyabilirsiniz.
  • ETH’nin altyapı sistemi, Blockchain sistemine göre daha yenilikçi ve daha gelişmiş bir sistemdir.
  • BTC kazarken kazım gücünüze göre sanal para elde edersiniz. Ancak ETH kazımı sırasında kullanıcılar arasında bir denge gözetilmektedir. Böylelikle eşit bölüşme sağlanabilmektedir.
  • Onaylama süreleri ele alındığı zaman BTC sisteminde bir blok 10 dakikada oluşturulabilmekte iken ETH sisteminde bu süre 15 saniyedir. Bu kısa zaman diliminde onay alabilmenin önünü açar.

ETH, BTC’ye göre pek çok yönden daha gelişmiş ve avantaj sahibi bir sanal para birimi ve sistemdir. Bu nedenle günümüzde ve gelecekle BTC’nin en büyük rakibi olma konusunda büyük bir iddiaya sahiptir.

Dünyanın en önde gelen ve programlanabilen blok sistemi olan ETH, kısa sürede ismini duyurmuş ve hızlı bir şekilde mevcut konumuna ulaşmayı başarmıştır. Tamamen dijital bir sisteme sahip olan bu para biriminde de transferler tıpkı BTC’de olduğu gibi büyük bir hızla dünyanın her yerine yapılabilmektedir.

ETH Kullanım Alanları

Ethereum, kullanım alanı olarak kullanıcısına pek çok farklı şekillerde hizmet vermektedir. Geliştiren kişilerin merkeziyetçi anlayıştan uzak olmasından dolayı kullanıcıları kendisine çekmeyi başarmıştır. Özellikle sürekli olarak yenilik peşinde olması, sistemin üzerinde çalışılabilir ve yeni coinler elde edilebilir olması da büyük bir avantaj olarak göze çarpmaktadır. Buna bağlı olarak ETH ile yapılabilecek işlemler şunlardır:

  • Dünyanın her yerine anında para transferi yapılabilir olması,
  • Merkezi olarak hizmet verilen alanlarda ETH ile dağıtım yapılabilir. Bir nevi bu sistem aracılık hizmetleri gibi çalıştırılabilmektedir.
  • Merkeziyeti olmayan özerk organizasyonların oluşturulması için bu sanal para birimi kullanılabilir. Programlama kodu ile çalışan bu sistemde kullanıcılar istedikleri düzenlemeleri yapabilir.
  • Diğer kripto para birimlerinin geliştirilmesi içinde kullanımı yapılabilir.

ETH, kullanımı itibari ile oldukça geniş bir ağa hizmet eder. Bu şekilde yapılan transferlerde özellikle sansür uygulanamaması onu bütün kripto para kullanıcıları tarafından tercih edilir hale getirmiştir. Ethereum gibi gelişime açık ve kullanıcıya farklı hizmetler vermek için tasarlanan para birimleri de oldukça popüler bir şekilde kullanılmakta ve gelecekte içinde olumlu sinyaller vermektedir. BTC ile olan yarışında belki ilerleyen zamanlarda bir adım öne dahi çıkması, sektördeki kimseyi şaşırtacak hamle olmaz.

Anlık olarak ethereum grafiklerine, güncel piyasa fiyatına ve hacim gibi diğer verileri erişmek için Ethereum sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Yorumlar (0)

Maksimum 256 Karakter Girilebilir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Finaans.com Sosyal Medya Hesapları