En Çok Kullanılan Yabancı Kripto Para Borsaları

06.01.2021 14:52:42 222 Okuma | 0 Yorum

En Çok Kullanılan Yabancı Kripto Para Borsaları


21. yüzyıl ilerledikçe yatırım trendleri hızlı bir şekilde değişmeye ve evrilmeye devam ediyor. Hayatımızı girdikten sonra önemli yer tutmaya başlayan ve vazgeçilmez yatırım araçlarımızdan biri haline gelen kripto paralara duyulan ilgi günden güne kendinden söz ettirmeye devam ediyor. Paranızı değerlendirmek için en güçlü araçlardan olan kripto paralar, kripto para borsalarının milyonlarca insan tarafından kullanılmasıyla fazlaca hacme sahip olarak günden güne değerlenmeye devam ediyor.

Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Ripple ve Bitcoin Cash gibi binlerce kripto parayı al sat yaparak yatırım ve trading sayesinde paralarına değer katıyorlar. İşte tüm bu alım satımlar kripto para borsalarına olan ihtiyacı açığa çıkarıyor. Binance, Coinbase ve Huobi Global gibi global işlemlere izin veren kripto para piyasaları dünya devi konumunda. Ancak bu durumda akıllara gelen soru en çok kullanılan, en iyi kripto para borsaları/piyasaları hangileri?

Binance: Altcoin trade’i denilince akla gelen Çin merkezli altcoin borsası 2017 yılında sağlam altyapısı ile öne çıkmış ve son 24 saatte 16 milyar dolardan fazla  hacim ile şu an dünya birincisi olmuştur. Fazla sayıda  altcoinin alım satımı yapabileceğiniz kripto para borsası Binance ilk defa kripto para borsasına girecek insanlar için kolay kullanımı ile de ilgi çekicidir.

Huobi Global: Türkiye’de de ofis bulunduran Huobi, Singapur merkezli olmasına rağmen Çin’li yatırımcılar tarafından finanse edilmiştir. 2013 yılından beri varlığını sürdüren ve birçok ülkede ofis açan kripto para borsası, bir günde 6,6 milyar dolarlık hacmi ile en çok tercih edilen 2. Kripto para piyasası konumunda yer alıyor. Türkiye’de yasal bir kuruluşa sahip olan tek yabancı dijital varlık piyasası olan Huobi’nin Türkiye çalışanlarının Türkiye pazarındaki tecrübesi sayesinde ülkemizdeki pazar payı da oldukça fazladır.

OKEx: 2014 yılında Çin’de kurulmasına rağmen Malta merkezli olan kripto para borsası yüzden fazla altcoin ile rağbet görmeye devam ediyor. Geçtiğimiz 24 saat içerisinde 4 milyar dolarlık hacim ile güven veren firma para çekme durumunda rakiplerine göre yavaş hareket etmesi sebebiyle eleştirilere maruz kalmaktadır.

Coinbase Pro: Yakın zamana kadar kripto para borsalarına liderlik eden ABD merkezli Coinbase Pro, daha ayrıntılı grafik ve işlem seçenekleri ile ön plana çıkıyor. Rakiplerinin aksine ABD merkezli olması yükümlülüklerini oldukça arttırıyor. Ancak Amerika merkezli olmasının verdiği güvenilirliği de sıkça dile getiren firma belirli bir limite kadar olan kayıpları sigortaladığı için de fazlaca tercih ediliyor. Coinbase Pro 3.8 milyar dolarlık hacmi ve 25 milyon kullanıcısıyla sektörün en güven veren kripto para borsası olmaya devam ediyor.

HitBTC: Transfer ücretleri ile sıkça eleştirilen firma nakit para yatırma işlemine de komisyon ekleyince eleştirilerin odağı haline geldi. 3.5 milyar dolarlık günlük hacmi ile yine de en çok tercih edilen kripto para borsaları arasında olmasında rağmen güven firmalarından aldığı puanlar nedeniyle rakiplerinin gerisinde kalıyor. Hong Kong merkezli firmanın mobil uygulamaya sahip olmaması ise bir diğer dezavantajıdır. Yeni başlayanlar için kesinlikle uygun olmayan sistem basit arayüz, çeşitli kripto para yelpazesi ve eşleştirilmiş ticaret ağı sayesinde daha fazla kazanç sağlamanıza da olanak sağlar. Ancak ciddi güvenilirlik ve şeffaflık sorunları, yavaş müşteri destek kanalı ile de tercih edilmesi sorgulanan bir kripto para borsası haline gelmiştir.

Yabancı kripto para borsalarının haricinde en çok kullanılanlar listesinde yer alan Paribu ise 45. Sırada yer alarak global şirketler arasına girmeyi başarmış durumda.

Yorumlar (0)

Maksimum 256 Karakter Girilebilir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Finaans.com Sosyal Medya Hesapları