En Çok Kullanılan Kripto Paralar

16.12.2020 08:30:18 577 Okuma | 0 Yorum

En Çok Kullanılan Kripto Paralar


Kripto paralar; kriptografi yöntemiyle şifrelenmiş ve güvenilirliği ile ön plana çıkan bir dijital para birimidir. Günümüzde kullanılan tüm para birimlerine alternatif olarak 2009 yılında piyasaya çıkmış olan bu sanal varlık (para) birimi, 2015’li yıllardan sonra iyice popülarite kazanmıştır. En büyük özellikleri ise;

  • Takip edilemez
  • Herhangi bir otoriteye bağlı olmamaları olarak gösterilebilir.

Madencilik yolu ile üretilen veya elde edilen BTC, ilk ortaya çıkan sanal paradır. Bunun ardından birçok altcoin piyasaya girmiştir. Bunlardan bir kısmı uzun süreler boyunca piyasada kalmış ve herkes tarafından tanınır hale gelmiştir. Diğer bir kısmı ise giderek güç kaybetmiş, sonunda daha fazla dayanamayarak piyasadan çekilmek zorunda kalmış, sıfırlanmıştır.

En Çok Kullanılan Kripto Paralar

Buna göre günümüze kadar uzanmayı başarmış ve bitcoin borsalarında en büyük hacme sahip olan sanal paralar şunlardır:

Bitcoin

Değeri her geçen gün değişen ve 10.000 $ - 20.000 $ arasında gidip gelen bitcoin, sektörde en büyük hacme sahip olan para birimidir. Verilere göre piyasada 70 milyar dolardan daha fazla değerde BTC dolanmaktadır. Sanal paralar düşünüldüğünde akla ilk gelen isim olan BTC, 2009 yılında piyasaya çıkmış ve o günden sonra hızlı bir şekilde değer kazanmaya başlamıştır.

Ethereum

Vitalik Buter tarafından kurulan ve piyasaya sürülen Ethereum, sektör içerisinde 28 milyar dolardan daha fazla bir yer kaplamaktadır. Blockchain tabanlı sistemin öncülerinden olan Ethereum, oldukça yenilikçi ve idealist bir para birimidir. Bu sistemdeki en temel amaç; kişisel verilerin diğer taraf olan kişilerin eline geçmesini engellemektir. Yani internet üzerinden yapılan alışverişlerde kullanılan bilgilerin kayıt altına alabilmesinin engellenmesidir.

Bitcoin ardından en çok işlem gören para olan Ethereum, BTC’nin en büyük rakibi olarak görülmektedir. Kurucusu tarafından tamamen farklı altyapılarda geliştirildikleri söylense de diğer pek çok otoriteye göre rekabetleri uzun süre boyunca devam edecektir.

Ripple

Kripto paralar arasında önemli bir yere sahip olan Ripple, piyasaya henüz 2012 yılında çıkmıştır. Diğer tüm rakiplerinden farklı olarak bir merkeze bağlı hizmet veren Ripple, sektörde yaklaşık olarak 9 milyar dolardan daha fazla bir hacme sahiptir.

Ripple, kullandığı blockchain altyapısı sayesinde uluslararası para aktarımında büyük bir hıza sahiptir. Piyasanın en büyük üçüncü kripto para olmasının altındaki en önemli etkende budur. Ayrıca merkezi bir yönetime bağlı olmasından dolayı bankalar ve şirketler tarafından daha çok tercih edilmektedir.

Bitcoin Cash

2017 yılında ortaya çıkan BCH, BTC ile para transferi limitlerinin aşılabilmesi için üretilmiştir. BTC’nin herhangi bir merkezi olmaması başlarda oldukça cazip gelse de bu durum giderek bir problem oluşturmaya başlamıştı. Aynı blockchain üzerinden üretilen BTH, sektörde yaklaşık olarak 6 milyar dolardan daha fazla yer kaplamaktadır. BTC’nin en büyük alternatiflerinden olan Bitcoin Cash, transferlerde daha hızlı bir onay vermesi nedeniyle aktarım işlemlerinde daha fazla tercih edilmektedir.

Litecoin

Kripto paralar içerisinde beşinci sırada bulunan Litecoin, 2011 yılında Charlie Lee tarafından piyasaya sürülmüştür. BTC ile aynı minvalde çalışan LTC, Bitcoin’de bulunan hataların giderilmesi amacıyla sektöre girmiştir. Eski bir Google çalışanı olan Charlie, bu hataların giderilmesinde oldukça başarılı olmuş ve sektörde hacim olarak 5. Sıraya kadar yükselmiştir. 3 milyar dolara yakın bir hacmi kaplayan LTC’nin en büyük özelliği BTC’ye göre daha hızlı bir şekilde blok oluşturabilmesidir. Düşük maliyetli para transferine izin vermesi de sektörde tutunmasındaki en önemli özelliklerinden bir tanesi olarak dikkat çekmektedir.


Yorumlar (0)

Maksimum 256 Karakter Girilebilir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Finaans.com Sosyal Medya Hesapları