Emtia Nedir?

20.12.2020 11:34:59 194 Okuma | 0 Yorum

Emtia Nedir?


Emtia, bir ticaret öğesi olarak bulunan değerli maden ve tarım ürünlerinin tamamına denir. Bu malların alınıp satılabileceği borsalarda bulunmaktadır. Ülkemizde Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı olarak hizmet veren toplamda 133 adet borsa bulunmaktadır. Bu maddelerin fiyatları sürekli olarak değişkenlik gösterdiğinden borsaların alış – satış değerleri de sürekli olarak değişir.

Değerli madenler ve tarım ürünleri olarak günümüzde en çok rağbet görenler;

  • Altın, gümüş
  • Doğalgaz, petrol
  • Bakır
  • Pamuk, mısır, buğday, şeker ve kahvedir.

Değerli maden olarak işlem gören altın ve gümüş yüzyıllar boyunca varlığını tüm dünyaya kabul ettirmişlerdir. Bunların fiyatları da bazı nedenlerden dolayı değişkenlik gösterdiğinden yatırım yapmak isteyen kişiler, özellikle etkileyen unsurları takip etmeli ve bir yargıya varmaya çalışmalıdır. Ne zaman yükseleceği, ne zaman düşeceği gibi konular yatırımcısına kar veya zarar yaptıran durumlardandır.

Emtia Kategorileri

Dünya çapında değer gören değerli maddeler 4 kategori altında toplanmaktadır. Arz talep dengelerine göre fiyatları sürekli olarak değişkenlik gösteren bu maddeler, yatırımcısına büyük riskler ile birlikte ciddi paralarda kazandırmaktadır. Buna göre bu kategoriler;

  • Enerji: Enerji kategorisine giren maddeler özellikle ham petrol ve doğalgaz olarak bilinir. Bunların yanı sıra kalorifer yakıtı, benzinde enerji sınıfındaki değerli madenler arasında bulunur. Enerji sınıfı, tüm dünya çapında büyük bir ilgiye sahip ve ani yükseliş, düşüşler sadece bir ülkenin değil dünyanın gündemine giren konulardır.
  • Metal Madenler: Altın ve gümüş gibi değerli madenler yüzyıllardır dünya çapında büyük bir ilgi ile takip edilmektedir. Ticaret aracı olarak en güvenilir liman olarak görülen altındaki en ufak bir dalgalanma tüm dünyayı etkilemektedir. Bununla birlikte günümüzde giderek platin ve bakır gibi madenlerde piyasada söz sahibi olmayı başarmışlardır.
  • Hayvancılık: Hayvancılık sektöründe de değerli olarak görülen bir canlı sığır ticareti vardır. Bununla ilgili piyasaların arz ve talep dengesi değişkenlik göstermekte ve her daim bir dalgalanma ve risk unsuru söz konusu olmaktadır. Dünya çapında söz sahibi olan borsaların pek çoğunda canlı sığıra dair açılmış bir hizmette bulunmaktadır.
  • Tarım: Tarım ürünleri eskiden değiş tokuşta kullanılır ve oldukça değerli görülürdü. Günümüzde de bu durum pek değişmemiş kimi zaman değiş tokuş kimi zamansa para karşılığında satılmaktadır. Günümüzde piyasalarda özellikle mısır, soya fasulyesi, buğday, pirinç, kakao, kahve, şeker gibi ürünler sektörde hareketli dalgalanmaların yaşanmasına neden olmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kurulduğu yıllarda da tren raylarını Ruslara döşetme karşılığında domates gibi birçok değerli tarım emtia ürünlerinin verildiği unutulmamalıdır.

Değerli maden ve maddeler, geçmişte olduğu gibi günümüzde de büyük bir ilgi ile izlenmektedir. Pek çok ülke bu maddelere sahip olabilmek için savaş çıkma pahasına pek çok tehlikeyi göze almaktadır. Değerli madenlerin üretilmesi ve kullanılması her ülke için büyük bir kaynak niteliğini taşır ve ülkenin istikbali, selameti için son derece önemlidir.

Değerli Madenlerin Tarihi

Günümüzde olduğu gibi geçmişte de bu madenlere büyük bir ilgi söz konusu idi. Ülkemizdeki topraklar üzerinden de geçen, dünya çapında tanınan ipek ve baharat yollarında bu madenlerin taşımacılığı yapılmakta idi. Yolların güvenli her ülke için en önemli uğraş meselesi olurken o zamanlardan bu zamanlara kadar şekli değişmiş, önemi değişmemiştir.

İlk olarak 6000 yıl kadar önce Çin’de pirinç ticareti yapıldığına dair tarihi kaynaklarda notlar vardır. Emtia tarihine dair ilk bulgular niteliğinde olan bu notlar, günümüze de ışık tutmaktadır. Tarihte pek çok savaşın başlamasına ve sonlanmasına neden olan değerli madenler, günümüzde de sömürgecilik anlayışı çerçevesinde halen gördüğü ilgiyi devam ettirmektedir.

Anlık emtia verilerine Altın sayfamız üzerinden ulaşabilmeniz mümkündür.


Yorumlar (0)

Maksimum 256 Karakter Girilebilir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Finaans.com Sosyal Medya Hesapları