Blockchain Nedir?

26.12.2020 20:48:52 208 Okuma | 0 Yorum

Blockchain Nedir?


Blockchain terimi kripto paraların son 10 yılda hayatımıza girmesiyle sözlüğümüze girmiş bir kelimedir. Bu yazımızda sizlere Blockchain nedir sorusu hakkında cevap vermeye çalışacağız.

Aslında temelde blok zinciri kripto paraların çalışma prensibi olarak bilinmektedir. Ancak bu yazımızda bu konu hakkında sizlere çok daha detaylı bilgiler vermeye çalışacağız. İsterseniz hemen başlayalım.

Blockchain ya da bilinen diğer adıyla blok zinciri herhangi bir merkezi sisteme ya da merkezi bir birime bağlı değildir. Bu zincirin yönetimi de aslında zincire bağlı olan her birim tarafından yapılmaktadır.

Bu nedenle bu zincirin yönetimi tamamen anonim bir şekilde oluşmaktadır. Bunun yanı sıra zincir kendi içinde birbirine bağlı olduğu için dışarıdan da müdahale etmek bir hayli zordur. Kısaca özetlemek gerekirse bir bilgi tek bir yerde depolanmamaktadır. Zinciri oluşturan her halkada topluca bilgiler depolanmaktadır. Bu durum da dışarıdan müdahale durumunu ortadan kaldırmaktadır. Aynı zamanda güvenliği de sağlamaktadır.

Ayrıca blok zincirinin veri tabanı anonim olmasına rağmen son derece şeffaftır. Sadece kullanıcılar tarafından değil herkes tarafından anlık olarak kontrol edilebilmektedir. Bu yüzden yapılan transferler ya da gerçekleşen işlemler her ne kadar anonim de olsa bir şekilde görülebilmektedir.

Blockchain Sistemi Nasıl Çalışır?

Bu bölümde de blockchain sistemi nasıl çalışır sorusu üzerinde duracağız. Daha önce de değindiğimiz gibi bu kelimenin anlamı Türkçede blok zinciri anlamına gelmektedir. Bloklar arasında gerçekleştirilen her işlemin kripto olarak bir değeri vardır.

Bu işler de bloklar arasında doluluğa neden olur. Her boşluk dolduğunda da yeni bir blok oluşur. Tekrarlanan her bu işlemde de yeni bir blok oluşur. Bu durumun geneline de blok zinciri adı verilmektedir. Sistem bu şekilde ilerler. Her blok oluştuğunda aslında hash adı verilen bir kod oluşur. Bir sonraki blok da bu kod sayesinde yeni bir blok oluşmasını sağlar.

Blockchain Avantajları Nelerdir?

Blockchain avantajları aslında gerçekten de saymakla bitmez. Çünkü blok zincirindeki merkezi olmayan yapı gerçekten işleri son derece kolay hale getirmektedir. Aracı bir kurum olmadığı için hesaplar arası yapılan işlemler son derece hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Bankalar arasında havale ve EFT gibi aktarmalarda sürecin ne kadar yavaş olduğunun farkındasınızdır.

Burada banka gibi merkezi bir aracı olmadığı için transferler yedi gün yirmi dört saat yapılabilmektedir. İlk avantaj aslında gerçekten de en büyük avantajdır. Böyle bir transfer yapmak için digital wallet ismi verilen sanal cüzdan adresi bilgisi tek başına yeterlidir. Kripto para transferinde bu cüzdan adreslerini kullanarak tüm transfer işlemelerinizi hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra blok zincirinin genel avantajlarını sizlere şu şekilde sıralayabiliriz:

  • İlk olarak daha önceden de değindiğimiz gibi bu zincir bir merkeze, kişiye ya da bir gruba bağlı olmadığı için hem son derece güvenli hem de son derece ucuz ve aynı zamanda hızlıdır. En büyük avantaj da gerçekten budur.
  • Blok zinciri üzerinde yapılan işlemler şeffaf ve anonim olduğu için kontrol edilebilmesi kolaydır. Aynı zamanda her ne kadar şeffaf da olsa dışarıdan müdahaleye tamamen kapalıdır.

  • Tüm bilgiler dağınık bir şekilde tutulduğu için bu durum da blok zincirini son derece güvenli kılmaktadır.


Yorumlar (0)

Maksimum 256 Karakter Girilebilir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Finaans.com Sosyal Medya Hesapları