Bitcoin Nedir?

13.12.2020 10:07:09 471 Okuma | 0 Yorum

Bitcoin Nedir?


Bitcoin Nedir?

2008 yılında piyasaya çıkan Bitcoin, eşler arası nakit sistemi parolası ile gündeme gelmiştir. 31 Ekim 2008’de Satoshi Nakamoto tarafından açıklanan BTC, para transferi ve ödemelerde 3. tarafı tamamen ortadan kaldırmıştır.

Finansal olarak aracı bulunan ve pek çok masrafın ortay çıkmasına neden olan aracı kurumların ortadan kalkması ile pek çok problem bir anda çözülmüştür. Bu problemler:

 • Güven konusunda bankalar ve transfere aracılık eden diğer şirketler büyük problem oluşturmakta idi.
 • Hız konusunda pek çok onay verilmesi ve sonrasında transfere izin verilmesi büyük zaman kaybı idi.
 • Dünyanın bir noktasından diğer noktasına günlerce para transferi yapılması beklenmekte idi.

Bu 3 büyük problem özellikle büyük para transferleri konusunda sıkıntı yaratıyordu. Bunlara ek olarak birde mesafe uzadıkça artan masraflar düşünüldüğünde para transferleri gerçekten büyük sorun teşkil ediyordu. BTC ile birlikte tüm bu problemler geride kalmış ve anlık olarak para transferleri yapılabilir hale gelmiştir.

Bitcoin Avantaj ve Dezavantajları

BTC sahip olduğu özellikleri sayesinde pek çok avantaja sahiptir. Ancak bu özellikler bazen dezavantajda oluşturduğundan bunun iyice analiz edilmesi gerekir. BTC kullanarak para transferi yapacak kişilerin hem avantajlar hemde dezavantajlar konusunda oldukça bilgi sahibi olmaları ve kararlarını ona göre vermeleri gerekir.

Buna göre BTC’nin avantajları şu şekilde karşımıza çıkmaktadır:

 • Basit ve güvenilir bir kaynak olması en büyük avantajı olarak görülebilir.
 • Enflasyon gibi durumlardan etkilenmez.
 • İz sürülemez (anonim) olarak hizmet vermesi sayesinde pek çok taraftar kazanmıştır.
 • Para transferi konusunda sergilediği

o   Hız

o   Az masraf

o   Güven vazgeçilmez özelliklerdendir.

 • Milyonlar, milyarlar değerindeki BTC’ye cüzdan hesabınıza eriştiğiniz her yerden çekebilirsiniz.
 • Yüksek miktarlardaki paraları bu kadar hızlı, güvenli ve kolay taşımanın henüz başka bir alternatifi yoktur.
 • Yapılan işlemlerin herhangi bir merkez tarafından idare edilmemesi, bilinmemesi ve hatta takip edilememesi de en çekici özellikleri arasındadır.

Tüm bu avantajları BTC’nin kısa sürede 1 cent dahi olmayan değerini binlerce dolara kadar çıkarmayı başarmıştır. Tüm bunlara rağmen birkaç tane dezavantajı da vardır. Bunlar:

 • Takip edilemiyor olması pek çok konuda avantaj olsa da bazı durumlarda dezavantajdır. Özellikle yasal olmayan paraların rahatlıkla aklanabileceği gerçeği bu para birimine karşı hükümetlerde bir ön yargı oluşmasına neden olmuştur.
 • Bağlı bulunduğu teknolojide uzman sayısının az olması ve konu hakkında tam teşekküllü bilgi sahibi olunamaması büyük şirketler için bir dikkat unsurudur.
 • Parayı kolaylıkla kaybedebilme durumu vardır. Bu transfer anında değil, cüzdan numarasının kaybolması durumunda geçerlidir.
 • Bitcoin ile harcama yapılabilecek olan alanların mevcut sayısı da henüz istenen rakama ulaşmamıştır. Bu nedenle bir ülkede harcama yapmak için öncelikli onu ülkenin para birimine çevirmek ve sonrasında harcama yapmak gerekir.

Giderek kullanımı yaygınlaşan BTC, özellikle alışveriş sitelerinde ve para transferi yapan 3. taraf şirketlerce sıklıkla kullanılmaktadır. Bunların en büyük özelliği olan para transferlerindeki kolaylık ve takip edilememe özelliği de suçluların dikkatini çekmeyi başarmıştır.

BTC Güvenli Midir?

BTC’nin en büyük özelliği merkeziyetçi olmamasıdır. İnsanlar kimliklerini beyan etmeden istediği miktarda transfer yapabilmektedir. Bankalar tarafından yapılan transferlerde isim beyanı zorunluluğu varken BTC transferlerinde mevcut olan cüzdan bilgileri yeterlidir. Eğer bu bilgilerin transfer anında doğru bir şekilde girilmesi sağlanırsa o zaman dünyanın en güvenli para transferine imza atabilirsiniz.

Bitcoin, özelliği sayesinde iki kere para transferine izin vermez. Böylelikle kısa süre içerisinde yapılan işlemler ile birlikte kullanıcının izni olmadan para transferi de gerçekleşmez. Bu durum onu daha da güvenilir hale getirmiştir.

 


Yorumlar (0)

Maksimum 256 Karakter Girilebilir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Finaans.com Sosyal Medya Hesapları