Asya Borsaları Yeni Haftaya Pozitif Başladı

28.12.2020 07:00:03 126 Okuma | 0 Yorum

Asya Borsaları Yeni Haftaya Pozitif Başladı


Asya hisse senetleri yeni haftanın ilk işlem gününde ABD Başkanı Donald Trump'ın koronavirüs destek paketini imzalaması ile yükseldi.

ABD medyası, Trump'a yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde, Trump'ın ABD Kongresi'nin onayladığı 900 milyar dolarlık ekonomik destek paketi ile 1,4 trilyon dolarlık bütçe tasarısını imzaladı. Kongre'nin onayının ardından kendisine imzaya sunulan Kovid-19 salgınına yönelik destek paketindeki 600 dolarlık nakit yardımını "rezalet" olarak nitelendiren Trump, bu yardımın 2 bin dolara çıkarılması da dahil bazı değişiklikler yapılmasını istemiş ve destek paketini imzalamamıştı.

Japonya'da, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) daha hızlı bulaşan türünün yayılmasının engellenmesi için 28 Aralık'tan itibaren yabancı uyrukluların ülkeye girişi yasaklandı. Virüsün mutasyonunun ilk vakalarının tespitinin ardından yabancı uyrukluların ülkeye girişinin 28 Aralık'tan 2021 yılının ocak ayı sonuna kadar yasaklandığı bildirilen açıklamada, Japon vatandaşları ile ülkede oturma izni bulunan yabancılara ise ülkeye girişlerinde 14 günlük karantina uygulanacağı kaydedildi.

Bu sabah açıklanan, Japonya'da açıklanan Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı verilerine göre, sanayi üretimi verisi Kasım ayında bir önceki aya göre değişmedi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi aylık bazda yüzde 1.1 yükselmesi yönündeydi. Üretim yıllık bazda yüzde 3.4 geriledi. Beklenti yüzde 2.3 gerilemesi yönündeydi.

Endeks Özetleri

* Japonya'nın Topix Endeksi yüzde 0.4 yükseldi.
* Güney Kore Kospi Endeksi, yüzde 0.7 arttı.
* Hang Seng Endeksi, yüzde 0.2 yükseldi.
* Şanghay Bileşik Endeksi, yüzde 0.4 arttı.

Kaynak: https://www.bloomberght.com/


Yorumlar (0)

Maksimum 256 Karakter Girilebilir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Finaans.com Sosyal Medya Hesapları