7 Başlıkta Bu Hafta Nasıl Geçti?

26.12.2020 16:00:03 140 Okuma | 0 Yorum

7 Başlıkta Bu Hafta Nasıl Geçti?


TCMB faizi %17'ye çıkardı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini 200 baz puan artışla yüzde 17 seviyesine yükseltti.

Ekonomistlerin beklentisi politika faizinin 150 baz puan artışla yüzde 16,50 seviyesine çıkarılacağı yönündeydi. Bloomberg HT anketine katılan kurumlar arasında en düşük beklentiyi paylaşan kurum faizin 75 baz puan artışla yüzde 15,75; en yüksek beklentiyi paylaşan kurum 200 baz puan artışla yüzde 17’ye yükselmesini beklediğini açıklamıştı.

Karar metninde enflasyona ilişkin risklere dikkat çekilerek güçlü bir sıkılaştırma kararı verildiği belirtildi. Konuyla ilgili olarak karar metninde şu ifadeler kullanıldı: "Kurul, enflasyon görünümüne dair risklerin bertaraf edilmesi, enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve dezenflasyon sürecinin en kısa sürede yeniden tesisi için, 2021 yılsonu tahmin hedefini göz önünde bulundurarak, güçlü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar vermiştir."

Brexit'te anlaşma sağlandı

Avrupa Birliği ve İngiltere, Brexit sonrası ticaret anlaşmasını tamamladı.

Tamamlanan anlaşmanın onay için İngiltere Başbakanı Boris Jonson'a ve Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen' e gönderileceği belirtildi.

Ursula von der Leyen konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Şimdi sayfayı çevirip geleceğe bakma zamanı. Müzakereciler tarihi bir ticaret anlaşmasına varırken Brexit'ten sonra "İngiltere ve AB omuz omuza duracak" dedi.

Johnson ise, "Yapılan anlaşma bugüne kadarki en büyük ticari anlaşma. Anlaşma 30 Aralık'ta parlamentoda oylanacak." dedi.

Anlaşma metninin yaklaşık 500 sayfa olduğunu belirten Johnson, "Başlangıcından itibaren balıkçılığımıza erişimin tam kontrolünü sağlamak istedik. Süreçle ilgili olarak AB 14 yıllık bir geçiş istemekle başladı, İngiltere üç yıl istedi" şeklinde konuştu.

Oppo ve Samsung Türkiye'de üretime geliyor

Türkiye, mobil telefon alanında iki iddialı üretim yatırımına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Bloomberg HT'ye bilgi veren üç kaynağa göre uluslararası iki mobil telefon şirketi Oppo ve Samsung Türkiye'de üretime başlıyor.

Türkiye'ye kısa süre önce gelen Çinli şirket Oppo önümüzdeki ay mobil telefon üretimine başlamayı hedefliyor. Bloomberg HT'ye bilgi veren üç kaynağa göre İstanbul ve Kocaeli bölgesinde kurulacak tesisle üretimin tamamen Türkiye'de gerçekleşeceği ve montaj olmayacağı belirtiliyor.

Yaklaşık 50 milyon dolarlık yatırımla üretime başlayacak tesis için yatırım teşvik belgesinin alındığı ve gerekli kuruluş işlemlerinin tamamlandığı kaydedildi. Bazı modellerini Türkiye'de üretmeyi planlayan Oppo'nun başta Avrupa pazarı olmak üzere ihracat yapacağı da belirtildi. 2004'te Çinde Dongguang'da kurulan ve dünya çapında 40 binden fazla çalışanı bulunan Oppo 300 milyondan fazla kullanıcıya ulaştı.

Ağbal TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda para politikasıyla ilgili sunum yaptı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda para politikasıyla ilgili yaptığı sunumunda fiyat istikrarını önceleyen politikanın kararlılıkla uygulanacağını belirtti. Ağbal son çeyreğe ilişkin göstergelerin, ekonomik faaliyette güçlü bir seyre işaret ettiğini belirtti.

Tütünde önemli vergi ayarlaması

Sigara ve bazı tütün ürünlerinde asgari maktu ve maktu vergi tutarları 2021 yılının ilk 6 ayı için yeniden değerleme oranında artış yapılmazken özel tüketim vergisi oranı ise yüzde 67'den yüzde 63'e düşürüldü.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan bazı mallara uygulanacak ÖTV oranlarının yeniden belirlenmesine ilişkin Cumhurbaşkanı kararına göre, sigara ve bazı tütün ürünlerinde asgari maktu vergi tutarı 0.4883 TL, maktu vergi tutarı ise 0.42 TL olarak 3 Temmuz 2020'de açıklanan bir önceki tutarlar ile aynı tutuldu.

Yine sigara ve bazı tütün ürünlerinde Temmuz 2020'de yüzde 67 olarak belirlenen ÖTV oranı ise 2021 ilk 6 ay için yüzde 63 olarak belirlendi.

Apple 2024'te otomobil üretecek

Reuters’ın haberine göre, Apple otonom sürüş teknolojisine yönelirken 2024’te bireysel kullanım için otomobil üretmeyi planlıyor. Üretilecek araçta Apple’ın kendi batarya teknolojisi kullanılacak.

Apple’ın hisseleri haber sonrasında hızlı bir şekilde pozitife dönerken Tesla’nın hisseleri de neredeyse yüzde 6,7 düştü.

Pandemiden sonra yeşil bir ekonomik dönüşümün gerçekleşeceği beklentileriyle birlikte elektrikli araç piyasası da büyüyor.

Avrupa Birliği Komisyonu daha önce yayımladığı bir çalışmasında 2030 yılına kadar 30 milyon elektrikli otomobilin kullanımda olmasının hedeflendiğini belirtmişti. Rapora göre, Avrupa yollarında 2030 yılına kadar en az 30 milyon elektrikli otomobil ve 80 bin sıfır emisyonlu tır yer alacak. Otonom araç teknolojileri yaygınlaştırılacak.

Bitcoin'de ralli hız kesmedi

Bloomberg'in derlediği veri setine göre Bitcoin'de 24 bin 657 dolarla yeni rekor kaydedildi. Haftanın son işlem gününe 23 bin 400 dolar seviyelerinden başlayan Bitcoin'de günlük prim 1000 doları aştı. Böylelikle yılbaşından bu yana Bitcoin'de yüzde 240'ı aşan yükseliş yaşandı.

İşlem hacmi yüksek olan bir diğer kripto para birimi Litecoin de 122 dolar seviyesini gördü.

Dijital varlıklardaki ralli Bitcoin'in sert yükseliş ve çöküşlerle dolu tarihinden dolayı görüşlerde kutuplaşmaya neden oluyordu. Bitcoin'in savunucuları kripto paranın dolardaki zayıf seyir ve enflasyonist baskı ihtimali nedeniyle altın gibi portföy çeşitlendirici bir işlev gördüğünü belirtirken, karşı kamp ise üç yıl önce yaşanana benzer, kaçınılmaz bir şekilde çöküşe gidecek spekülatif bir yükseliş gördüklerini ifade ediyordu.

Bitcoin'de yıl sonuna doğru ralli devam ederken yabancı kurumların da analizlerinde daha olumlu bir perspektiften baktığı görülmüştü.

Kaynak: https://www.bloomberght.com/


Yorumlar (0)

Maksimum 256 Karakter Girilebilir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Finaans.com Sosyal Medya Hesapları